Od zamówień do PKB

2019-04-26

Wczorajsze dane o zamówieniach w USA za marzec wypadły dobrze: podwyższono w ramach rewizji wyniki z lutego, a te najnowsze przebiły założenia. Na przykład dynamika dóbr trwałego użytku miała wynieść +0,8 proc. m/m, a było +2,7 proc. m/m.

 

 

W tym kontekście mniej ważne jest chyba to, że wskaźnik przemysłowy Fed z Kansas City spadł m/m z 17 pkt do 12 pkt. Dziś zresztą ważne będą jeszcze inne wiadomości: mianowicie te o dynamice PKB za I kw. 2019 roku (poznamy je o 14:30). W pakiecie będzie dynamika annualizowana (prognoza to +2,1 proc.), a do tego deflator i wskaźnik PCE Core. Poza tym o 16:00 poznamy indeks Uniwersytetu Michigan.

 

Na razie EUR/USD klaruje się przy 1,1140. To znaczy, że po wyjściu poniżej starej konsolidacji jeszcze do niej nie wrócił: a może już nie wróci? Dolar jest mocny, piłka jest po jego stronie. W gruncie rzeczy wykres nie był tak nisko gdzieś od połowy roku 2017. Z drugiej strony, pamiętajmy, że wszystkie ruchy, z jakimi mamy do czynienia od jesieni 2018 (powiedzmy, że to 1,1120 - 1,1570, z wrześniem moglibyśmy doliczyć jeszcze szczyt na 1,18), jawią się jako minimalne w stosunku do tego, co działo się od stycznia 2017 do stycznia 2018.

Bo wówczas był to zakres 1,0350 - 1,2540.

 

 

Na złotym

USD/PLN jest na 3,8490, złoty się osłabił, dolar zyskał. To przełożenie spraw z głównej pary, nic szczególnego. Ogólny obraz od połowy roku 2018 to coś pomiędzy smętną konsolidacją, a łagodnym, ale na swój sposób konsekwentnym trendem wzrostowym.

 

Na EUR/PLN też mamy od połowy roku 2018 (powiedzmy, że od początków drugiej połowy, to już mało istotne) trend boczny. Zakres to ok. 4,2450 - 4,3460. Aktualnie mamy nieco mniej niż 4,29.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych