Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Od wczoraj polski złoty traci do funta i dolara

2015-01-13

Krajowy rynek walutowy żyje dwudniowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, które dzisiaj właśnie rozpoczyna się. Rynkowy konsensus zakłada, że stopy pozostaną bez zmian. Jednak w naszej ocenie nie można do końca wykluczyć obniżek, zwłaszcza przy utrzymującej się deflacji oraz wyhamowaniu wzrostu gospodarczego. Gdyby mimo wszystko rada nie obniżyła głównej stopy procentowej już jutro, prawdopodobnie dojdzie do takiej obniżki w lutym lub marcu.

 

Od wczoraj polski złoty traci do głównych walut. Dzisiaj rano za euro trzeba zapłacić 4,2815. Dolar kosztuje już 3,6135; frank 3,5645; a za funta brytyjski wyceniany jest na 5,4715. Ewidentnie inwestorzy spekulują już pod ewentualną przyszłą obniżkę stóp w Polsce. Jeszcze jutro krajowy rynek będzie oczekiwał na decyzje RPP, z kolei w czwartek i piątek oczy będą skierowane na Stany Zjednoczone i odczyty inflacji. W momencie, gdy inflacja okazałaby się głębsza niż zakładały prognozy, to rynek mógłby zastanawiać się na ile realny jest scenariusz podwyżek stóp za oceanem, a to mogłoby doprowadzić do odbicia na parze EUR/USD i tym samym sprowadzić notowania USD/PLN poniżej 3,60.

 

Warto pamiętać, że wspomniana obniżka prawdopodobnie zakończy cykl luzowania polityki pieniężnej. Fakt ten powinien pozytywnie wpływać na polskiego złotego w dłuższym terminie. Już w drugiej połowie 2015 roku powinniśmy obserwować dużo niższe poziomy na parach walutowych z rodzimą walutą. Zatem czekamy na jutrzejszą decyzję, która z pewnością zdominuje handel na rodzimym rynku finansowym.

 

 

 

 

Autor:

Bartosz Zawadzki

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Analityk Rynku Kapitałowego

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc