Nowy tydzień złoty rozpoczyna na niższym poziomie

2015-08-03

Na głównych walutach zmienność niewielka. Złoty rozpoczyna nowy tydzień na słabszej pozycji, po lekkim osłabieniu w końcówce minionego tygodnia, ale w ciągu dnia powinien się umocnić. Na rynku kilka znaczących impulsów – z jednej strony niepokojące doniesienia z Chin i spadek cen surowców, a z drugiej zróżnicowane, często dobre, odczyty indeksów PMI.

 

Zróżnicowane dane z Europy

Odczyty indeksów PMI są zróżnicowane. Grecja, czego można było się spodziewać, nie wypadła najlepiej, spadek indeksu zanotowano także w Hiszpanii. Dobre wyniki osiągnęły natomiast Niemcy i Włochy oraz Polska. Indeksy krajowe są lepsze od oczekiwań i wyższe od poprzednich odczytów. Pozytywne nastroje pomogły złotemu w obliczu wzrostu ryzyka politycznego.

 

Złoty nadal stabilny, choć nieco słabszy

Złoty w końcówce minionego tygodnia lekko osłabł, ale wciąż jest stabilny. Kurs euro utrzymuje się poniżej granicy technicznej, to jest 4,1500 i wynosi 4,1366 zł. Kurs franka lekko poniżej 3,90, na poziomie 3,8900 zł. Dolara wyceniono dziś na 3,7723 zł, a funta na 5,8970 zł. Złoty od porannego otwarcia umocnił się o 1-2 grosze, co stanowi dobry sygnał.

 

Co zagraża złotemu

Potencjalne i rzeczywiste negatywne czynniki zagrażające złotemu, to obecnie spadek zainteresowania walutami EM, ryzyko polityczne, kondycja giełdy i gospodarki Chin, a także działania FED. Na razie rynek zdaje się dyskontować ryzyko polityczne i jego wpływ dotyczy bardziej giełdy niż rynku walutowego.

 

FED jednym z najważniejszych czynników

Sierpień upłynie w oczekiwaniu na decyzję w sprawie podwyżek stóp w USA, co na około rok znacząco wpłynie na zainteresowanie walutami rynków wschodzących. W 2016 roku możliwa będzie korekta (zacieśnienie) polityki monetarnej także w krajach EM. W tym tygodniu czekamy zatem na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które są jednym z czynników rzutujących na decyzję FED i pośrednio waluty EM.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych