Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Nowy tydzień złoty rozpoczyna na niższym poziomie

2015-08-03

Na głównych walutach zmienność niewielka. Złoty rozpoczyna nowy tydzień na słabszej pozycji, po lekkim osłabieniu w końcówce minionego tygodnia, ale w ciągu dnia powinien się umocnić. Na rynku kilka znaczących impulsów – z jednej strony niepokojące doniesienia z Chin i spadek cen surowców, a z drugiej zróżnicowane, często dobre, odczyty indeksów PMI.

 

Zróżnicowane dane z Europy

Odczyty indeksów PMI są zróżnicowane. Grecja, czego można było się spodziewać, nie wypadła najlepiej, spadek indeksu zanotowano także w Hiszpanii. Dobre wyniki osiągnęły natomiast Niemcy i Włochy oraz Polska. Indeksy krajowe są lepsze od oczekiwań i wyższe od poprzednich odczytów. Pozytywne nastroje pomogły złotemu w obliczu wzrostu ryzyka politycznego.

 

Złoty nadal stabilny, choć nieco słabszy

Złoty w końcówce minionego tygodnia lekko osłabł, ale wciąż jest stabilny. Kurs euro utrzymuje się poniżej granicy technicznej, to jest 4,1500 i wynosi 4,1366 zł. Kurs franka lekko poniżej 3,90, na poziomie 3,8900 zł. Dolara wyceniono dziś na 3,7723 zł, a funta na 5,8970 zł. Złoty od porannego otwarcia umocnił się o 1-2 grosze, co stanowi dobry sygnał.

 

Co zagraża złotemu

Potencjalne i rzeczywiste negatywne czynniki zagrażające złotemu, to obecnie spadek zainteresowania walutami EM, ryzyko polityczne, kondycja giełdy i gospodarki Chin, a także działania FED. Na razie rynek zdaje się dyskontować ryzyko polityczne i jego wpływ dotyczy bardziej giełdy niż rynku walutowego.

 

FED jednym z najważniejszych czynników

Sierpień upłynie w oczekiwaniu na decyzję w sprawie podwyżek stóp w USA, co na około rok znacząco wpłynie na zainteresowanie walutami rynków wschodzących. W 2016 roku możliwa będzie korekta (zacieśnienie) polityki monetarnej także w krajach EM. W tym tygodniu czekamy zatem na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które są jednym z czynników rzutujących na decyzję FED i pośrednio waluty EM.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc