Nowy tydzień złoty rozpoczyna na mocnej pozycji

2015-04-13

Rozpoczął się kolejny tydzień, kiedy złoty jest na mocnej pozycji na parach. Kurs euro ciągle pozostaje w pobliżu granicy 4 PLN. Co prawda w przypadku dolara obserwowaliśmy szczyty nie notowane od 11 lat, ale jest to wynik pozycji dolara na szerokim rynku, gdzie mimo niedawnych złych danych makro, jest on kwotowany wysoko.

 

Lekkie umocnienie złotego

Nowy tydzień złoty zaczął od lekkiego umocnienia w stosunku do głównych walut. Dzisiejszy kurs euro nadal oscyluje w pobliżu 4 PLN i wynosi 4,0150 zł. Para testowała poziom USD / PLN 3,7875 zł, a frank szwajcarski kosztował 3,8570 zł.

 

Złoty ma szansę na dalsze umocnienie

Złoty cieszy się zainteresowaniem inwestorów, a sentyment wokół koszyka CEE pozostaje nadal dobry, mimo umocnienia dolara na szerokim rynku. Nasza waluta wciąż ma szansę na umocnienie, pod warunkiem braku reakcji ze strony RPP. Rada zaniepokojona kursem walutowym może swoimi wypowiedziami próbować osłabić złotego.

 

W tym tygodniu czekamy na dane makro

Choć, jak pokazują wcześniejsze obserwacje, złotemu nie powinny teraz zaszkodzić publikacje makro, nawet jeśli okażą się nieco słabsze od prognoz, to mimo wszystko warto śledzić odczyty. Jeszcze dziś poznamy publikację BP na temat bilansu płatniczego za luty. Prognozy są optymistyczne. Wysoka nadwyżka z pewnością lekko wesprze naszą walutę. Jutro poznamy natomiast dane o podaży pieniądza M3, kolejne dni przyniosą odczyty o inflacji.

 

Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia

Z punktu widzenia rynku walutowego najistotniejszym wydarzeniem tygodnia będzie jednak posiedzenie RPP. Jeśli Rada wyrazi zaniepokojenie złotym mocnym do euro, kurs wspólnej waluty powinien wzrosnąć. Pierwsze, jak zwykle, zareagują serwisy internetowe. Warto zatem śledzić kursy walut na portalach takich jak kantor.pl.

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych