Notowania dolara cofnęły się z 3,96 do 3,88

2015-03-17

Ostatnie dane napływające z amerykańskiej gospodarki charakteryzuje czarna seria względem oczekiwań rynku odnośnie ich odczytu, a już jutro mamy poznać nowe projekcje makroekonomiczne FEDu oraz zapowiedź (między słowami), lub też jej brak, pierwszej podwyżki stóp w czerwcu.

 

Już w zeszły czwartek negatywnie zaskoczyły wyniki sprzedaży detalicznej, która w ujęciu miesięcznym spadła o -0,6% w lutym wobec konsensusu równego 0,3%. Tym samym sprzedaż detaliczna w USA w ostatnich trzech miesiącach notuje najgorszą serię publikacji od czasu upadku Lehman Brothers. Kolejno inflacja PPI oraz indeks Uniwersytetu Michigan opublikowane w piątek także nie poprawiły nastrojów. Inflacja producencka r/r wyniosła -0,6% przy założeniach 0,0%. Wczoraj z kolei poznaliśmy publikację indeksu NY Empire State (6,9 pkt.) przy konsensusie 8 pkt. oraz poznaliśmy dynamikę zmian produkcji przemysłowej. Ta z kolei ukształtowała się na poziomie 0,1% przy konsensusie 0,2% i co więcej odczyt za styczeń skorygowano z 0,2% do -0,3%. Tym samym indeks "niespodzianek" notowany przez Bloomberga, który pokazuje czy dane są lepsze czy gorsze od oczekiwań spadł do najniższego poziomu od 2009 roku.

 

W efekcie kurs pary walutowej EUR USD wzrósł powyżej poziomu 1,06, a notowania USD PLN cofnęły się z 3,96 do 3,88. Wszystko za sprawą, jak na razie, nieznacznego cofnięcia w oczekiwaniach odnośnie tempa podwyżek w USA i przede wszystkim pierwszej decyzji o zacieśnieniu polityki monetarnej za oceanem.

 

Dziś z kolei w kalendarzu został zaplanowany odczyt inflacji ze strefy euro, która według konsensusu ma wynieść 0,6% w ujęciu rocznym. Dodatkowo poznamy odczyt indeksu ZEW z Niemiec, a następnie z USA zostanie opublikowana liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz ilość rozpoczętych budów nowych domów.

 

Złoty o poranku jest stabilny do dolara i znajduje się na poziomie 3,89. Natomiast traci nieznacznie do euro (4,13) oraz do franka (3,87) przy umacnianiu się kursu funta (5,76).

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych