Niezadowalające notowania złotego dla osób z kredytami w obcych walutach

2015-10-27

Osoby posiadające kredyty w obcych walutach nie mogą być zadowolone z notowań złotego w ostatnich dniach. Nasza waluta na przestrzeni ostatnich pięciu dni wyraźnie traciła w stosunku do dolara amerykańskiego, euro, franka szwajcarskiego oraz funta. EURPLN podczas dzisiejszej sesji rośnie o 0,20%, zbliżając się do poziomu 4,2840, natomiast cena dolara amerykańskiego stopniowo zbliża się do poziomu 3,90.


Dzisiejsza sesja dla USD PLN to kolejne wzrosty, tym razem o 0,3%, co oznacza, że za jednego dolara płacimy już 3,878 zł. Dodatkowa presja dla polskiego złotego nadchodzi z rynku stopy procentowej, gdzie po niezadowalające notowania walut wyborach doszło do sporych zmian. Wyraźny spadek notowań kontraktów FRA dla PLN wskazuję na to, że inwestorzy zaczęli spodziewać się kolejnej obniżki stóp procentowych w terminie najbliższych 9 miesięcy. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na jutrzejszą decyzje FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. We wrześniu doszło do sporego rozczarowania, gdy Rezerwa Federalna zakomunikowała wstrzymanie się z podwyżką, która już od kilku miesięcy jest przez rynek wyczekiwana. Seria ostatnich słabszych danych makroekonomicznych z największej gospodarki świata spowodowała przesunięcie w czasie rynkowych oczekiwań dotyczących terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. Rynek kontraktów terminowych jednoznacznie wskazuje na wyraźne przesunięcie oczekiwań.

Prawdopodobieństwo podwyżki już jutro wynosi zaledwie 4%, a pierwszym realnym terminem rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki staje się dopiero marzec 2016 roku, gdy prawdopodobieństwo wynosi 57,7%. Jutro zostanie tradycyjnie opublikowany komunikat do decyzji, w którym mogą znaleźć istotne z punktu widzenia Rezerwy Federalnej informacje na temat stanu amerykańskiej gospodarki, w kontekście podwyżki stóp procentowych.

 

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym to przede wszystkim znaczna wyprzedaż dolara kanadyjskiego, który wyraźnie traci na szerokim rynku. Kanadyjska waluta w stosunku do dolara amerykańskiego traci już ponad 0,6% i jest zdecydowanie najsłabszą walutą w głównym koszyku. Przyczyny stojące za wyprzedażą dolara kanadyjskiego to przede wszystkim spadki cen ropy naftowej, która podczas dzisiejszej sesji traci blisko 2%, a jest to surowiec z którym kanadyjska waluta silnie koreluje. Analitycy spodziewają się piątego z rzędu tygodniowego przyrostu zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, co tym samym tworzy znaczną presję spadkową na notowaniach tego surowca oraz dolara kanadyjskiego.

 

Na europejskich giełdach dzisiejsza sesja przebiega pod dyktando sprzedających, którzy wykorzystali moment do korekty po ostatnich intensywnych wzrostach z końca ubiegłego tygodnia, gdy gołębi przekaz prezesa EBC dał paliwo do potężnych wzrostów głównych indeksów – od zeszłego czwartku niemiecki indeks DAX zyskał około ponad 600 punktów. Jednak dzisiaj to kolor czerwony zdominował europejskie giełdy, a atmosfera oczekiwania na jutrzejszą decyzje w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nie sprzyja giełdowym bykom. Francuski indeks CAC40 traci na koniec dnia 0,93%, podobnie jak niemiecki DAX. Największa wyprzedaż dotknęła giełdę w Portugalii, na której indeks PSI20 traci ponad 1,7%.

Nastroje na warszawskiej giełdzie pozostają dobre i indeks WIG20 kończy sesję z wynikiem +0,11%. Dwa najgorsze walory w indeksie blue chipów to KGHM oraz Bogdanka, które tracą odpowiednio 2,03% oraz 5,23%. Wyprzedaży akcji KGHM sprzyjają dzisiejsze informacje o wkroczeniu ABW do siedziby firmy, natomiast Bogdanka traci w wyniku obniżenia rekomendacji z "trzymaj' do "sprzedaj' przez Societe Generale.

 

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych