Niewielka zmienność, mniejszy ruch na rynku

2015-12-28

Złoty po świątecznej przerwie nadal stosunkowo mocny. Niewielka płynność a co za tym idzie także mniejsza zmienność nie przyniosły zmian w układzie sił. Kwotowania złotego są stabilne, chociaż można już zauważyć, że trend wzrostowy na złotym wyraźnie wyhamował. Na większe zmiany trzeba będzie jednak poczekać  do nowego roku.

 

Kwotowania złotego

Poranne kwotowania na rynku forex wyglądały następująco: 4,2337 zł za euro, 3,8585 zł za dolara amerykańskiego, 5,7577 zł za funta szterlinga i 3,9125 zł za franka szwajcarskiego. Rentowność papierów dłużnych utrzymuje się poniżej 3proc.  i wynosiła dziś 2,95 proc. Z biegiem dnia kursy walut nie uległy radykalnej zmianie, ale widoczne jest lekkie umocnienie euro i franka szwajcarskiego. Kursy sprzedaży z godziny 13.30 z kantor.pl: euro  4.2624 zł, dolar 3.8784 zł, frank szwajcarski 3.9321 zł, funt szterling 5.7821 zł. Rynek wycenia złotego podobnie jak podczas kilku minionych sesji. Zmienność jest niewielka z uwagi na nieobecność wielu inwestorów, którzy wrócą dopiero po nowym roku. Wtedy właśnie można liczyć na większe zmiany na rynku walutowym.

 

Podsumowanie grudnia

Kończy się grudzień, koniec roku tradycyjnie wiąże się ze zmniejszoną płynnością na  rynku, z uwagi na nieobecność wielu inwestorów; ale jest to też czas podsumowań. Bez wątpienia dwa najbardziej znaczące wydarzenia tego roku to styczniowe uwolnienie kursu franka, co wiązało się ze wzrostem rat kredytów walutowych, oraz grudniowa decyzja FED o podwyżce stóp procentowych. Po tym ostatnim ruchu poprawił się sentyment wokół ryzyka, na czym skorzystał też złoty. Inwestorzy w drugiej połowie roku przyglądali się funtowi. Na fali oczekiwań co do podwyżki stóp także w Wielkiej Brytanii rosło zainteresowanie funtem, a kurs osiągnął poziom nie notowany od kilku lat. Przypominamy, że podwyżki na razie nie było.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych