Nerwowość bankowców

2015-09-10

Na rynku panuje dzisiaj lekko dzisiaj niedźwiedzi sentyment co do pewnego stopnia związane jest z obniżką oceny kredytowej dla Brazylii przez agencję ratingową Standard & Poor's.  Długoterminowy dług Brazylii otrzymał ocenę BBB- (z BB+ poprzednio) i znalazł się w grupie aktywów śmieciowych.  S&P sugeruje, że że istnieje ryzyko dalszych obniżek ratingu, w związku z pogorszeniem się warunków fiskalnych w krajów, a także możliwą zmianą polityki w zakresie stóp procentowych.

 

Sama decyzja o ratingu dla Brazylii nie jest najważniejszym wydarzeniem dla światowych inwestorów, jednak w Bankowcy nerwowo reagująobecnej sytuacji  okazuje się istotna. W ostatnim czasie nawet niewielki wydarzenie skutkuje awersją rynku do aktywów ryzykownych. W momencie, kiedy wydawało się, że problem z Chińską giełdą został zażegnany pojawił się kolejny powód do spadków. Ponadto rosną oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co dla niektórych również jest sygnałem do sprzedaży akcji. Skutkiem takich wydarzeń były spadki największych europejskich indeksów. DAX było notowany o blisko 1%, a jeszcze gorzej wypadły CAC 40 (-1,5%) czy też Euro Stoxx 50 (-1,5%).

Kandydat na premiera ze strony Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło stwierdziła dzisiaj, że istnieje możliwość zmiany decyzji dotyczącej możliwej ustawy wprowadzającej podatek bankowy. Odpowiadając na pytanie, czy jest możliwość zmniejszenia obciążenia dla banków – propozycja zakłada podatek w wysokości 0,39% od aktywów – Szydło stwierdziła, że cała konstrukcja tej ustawy może ulec zmianie. Ponadto PiS planuje przedstawić swoją własną propozycję przewidującą rozwiązanie problemów dla walutowych kredytów hipotecznych, gdyż zdaniem partii, propozycja, która wróciła z Senatu do Sejmu nie jest dobrym rozwiązaniem. Z kolei Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podczas swojej wypowiedzi stwierdziła, że liczba poprawek wprowadzonych przez Senat może skomplikować podpisanie ustawy podczas aktualnej kadencji parlamentu.

Powyższe wypowiedzi oddalają w czasie nałożenie dodatkowych obciążeń na polski sektor bankowy co spotkało się z pozytywną reakcją inwestorów. Indeks WIG 20 zyskał dzisiaj blisko 2%, a wśród najlepiej wypadających spółek znalazły się między innymi BZWB, Pekao SA, PKO BP, czy też mBank, których akcje wzrosły dzisiaj w granicach od 3% do 4%. Ceny akcji KGHM zyskały dzisiaj 2,5%, za czym w dużym stopniu stoją wzrosty cen miedzi oraz propozycja PiSu, która zakłada zwolnienie spółki z podatku od wydobycia w latach 2016-2026.

 

 

Autor:

Dział analiz XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych