src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Nerwowość bankowców

2015-09-10

Na rynku panuje dzisiaj lekko dzisiaj niedźwiedzi sentyment co do pewnego stopnia związane jest z obniżką oceny kredytowej dla Brazylii przez agencję ratingową Standard & Poor's.  Długoterminowy dług Brazylii otrzymał ocenę BBB- (z BB+ poprzednio) i znalazł się w grupie aktywów śmieciowych.  S&P sugeruje, że że istnieje ryzyko dalszych obniżek ratingu, w związku z pogorszeniem się warunków fiskalnych w krajów, a także możliwą zmianą polityki w zakresie stóp procentowych.

 

Sama decyzja o ratingu dla Brazylii nie jest najważniejszym wydarzeniem dla światowych inwestorów, jednak w Bankowcy nerwowo reagująobecnej sytuacji  okazuje się istotna. W ostatnim czasie nawet niewielki wydarzenie skutkuje awersją rynku do aktywów ryzykownych. W momencie, kiedy wydawało się, że problem z Chińską giełdą został zażegnany pojawił się kolejny powód do spadków. Ponadto rosną oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co dla niektórych również jest sygnałem do sprzedaży akcji. Skutkiem takich wydarzeń były spadki największych europejskich indeksów. DAX było notowany o blisko 1%, a jeszcze gorzej wypadły CAC 40 (-1,5%) czy też Euro Stoxx 50 (-1,5%).

Kandydat na premiera ze strony Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło stwierdziła dzisiaj, że istnieje możliwość zmiany decyzji dotyczącej możliwej ustawy wprowadzającej podatek bankowy. Odpowiadając na pytanie, czy jest możliwość zmniejszenia obciążenia dla banków – propozycja zakłada podatek w wysokości 0,39% od aktywów – Szydło stwierdziła, że cała konstrukcja tej ustawy może ulec zmianie. Ponadto PiS planuje przedstawić swoją własną propozycję przewidującą rozwiązanie problemów dla walutowych kredytów hipotecznych, gdyż zdaniem partii, propozycja, która wróciła z Senatu do Sejmu nie jest dobrym rozwiązaniem. Z kolei Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podczas swojej wypowiedzi stwierdziła, że liczba poprawek wprowadzonych przez Senat może skomplikować podpisanie ustawy podczas aktualnej kadencji parlamentu.

Powyższe wypowiedzi oddalają w czasie nałożenie dodatkowych obciążeń na polski sektor bankowy co spotkało się z pozytywną reakcją inwestorów. Indeks WIG 20 zyskał dzisiaj blisko 2%, a wśród najlepiej wypadających spółek znalazły się między innymi BZWB, Pekao SA, PKO BP, czy też mBank, których akcje wzrosły dzisiaj w granicach od 3% do 4%. Ceny akcji KGHM zyskały dzisiaj 2,5%, za czym w dużym stopniu stoją wzrosty cen miedzi oraz propozycja PiSu, która zakłada zwolnienie spółki z podatku od wydobycia w latach 2016-2026.

 

 

Autor:

Dział analiz XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych