Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Nasza waluta po raz kolejny jest wyprzedawana i traci

2015-02-10

Temat Grecji ponownie pojawił się dziś na tapecie wraz z rynkowymi plotkami odnośnie możliwego porozumienia, które mają charakter nieoficjalny. Oficjalnego charakteru będą mogły nabrać dopiero jutro, gdy spotkają się ministrowie finansów strefy euro.

 

Po godzinie 13:00 na rynek napłynęła informacja, że Komisja Europejska zaproponowała Grecji wydłużenie czasu trwania obecnego programu pomocowego o pół roku. Co więcej KE miała także zgodzić się na zmniejszenie z 4% do 1,5% PKB nadwyżki budżetowej. Dodatkowo miała pojawić się także możliwość ponownego uznania greckiego długu, jako zabezpieczenia pożyczek z EBC. Przypomnijmy, że wcześniej Grecja trochę postraszyła EU mówiąc, że w razie problemów będzie szukać finansowania poza strefą euro, a jej partnerami mogą stać się Rosja czy też Chiny.

 

W reakcji na wspomnianą możliwość kompromisu kursy walut zareagowały pozytywnie. Para EUR USD zwyżkowała z 1,1275 do 1,1335. Dziś także dobrze radzi sobie grecka giełda, której indeks ASE rośnie o ponad 7%. Natomiast rentowności 3-letnich obligacji spadają poniżej 19%. Tym samym rynek walut wycenia obecnie pozytywny finał jutrzejszych rozmów.

 

Nasza waluta dziś po raz kolejny jest wyprzedawana i traci wraz z rynkiem obligacji. Cena dolara obecnie wynosi 3,71. Za euro należy płacić 4,19, za franka 4,00, a za funta 5,65 złotego.

 

Jutro w kalendarzu, oprócz wspomnianego spotkania Eurogrupy, znajduje się jeszcze odczyt dotyczący kredytów hipotecznych w Australii, wniosków o kredyt hipoteczny z USA oraz tygodniowa zmiana zapasów paliw ze Stanów Zjednoczonych. Czyli w zasadzie cały rynek będzie nasłuchiwać wieści z Brukseli i tego, jak przebiegają rozmowy z Grekami.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc