Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Napięta sytuacja w Europie

2015-06-15

Napięta jest sytuacja w Europie i w tym przypadku niezmiennie decydującym czynnikiem pozostaje Grecja. Weekendowe rozmowy po raz kolejny nie przyniosły przełomu, a bankructwo Grecji połączone z wyjściem ze strefy euro jest scenariuszem coraz bardziej branym pod uwagę. 

 

Już podczas sesji azjatyckiej obserwowaliśmy solidne spadki w Chinach, ze względu na kolejne obawy dotyczące tamtejszej gospodarki. Te same obawy doprowadziły również do spadku cen miedzi, które znalazły się na poziomie najniższym od trzech miesięcy.

Większość europejskiej sesji przebiegała pod znakiem zdecydowanych spadków, a główne indeksy traciły ponad 2%. Niemiecki indeks DAX po raz kolejny znalazł się poniżej poziomu 11 000 punktów, co niebezpiecznie przybliżyło nas do czerwcowych minimów. Stabilnie podczas dzisiejszej sesji zachowuje się natomiast WIG20, który traci jedynie 0,08%. Mimo wszystko, póki co, notujemy kolejną spadkową sesję. Na 15 ostatnich sesji aż 13 zakończyło się spadkami.      

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym znalazły się dwa odczyty, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Jeżeli chodzi o rynek globalny, to po raz kolejny rozczarowały dane ze Stanów Zjednoczonych. Produkcja przemysłowa w maju spadła o 0,2% w relacji miesięcznej przy oczekiwanym wzroście w równym stosunku.  

 

Dolar USD

Kolejne kiepskie dane ze Stanów Zjednoczonych nie pomagają dolarowi przed środowym posiedzeniem FOMC. Również dane z Polski wypadły rozczarowująco, a spadek cen w maju wyniósł 0,9% przy oczekiwanym spadku o 0,7%. Wiele wskazuje na to, że inflacja nad Wisłą nadal jest odległą perspektywą.        

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc