Na złotym spokojnie

2016-04-20

Złoty zachowuje się stabilnie. Notowania przebiegają dosyć spokojnie, bez większych wahań, mimo większej zmienności na rynkach. Złoty przeszedł do porządku nad gorszymi danymi makro z kraju, ale jednocześnie nie wykorzystał szansy ze strony lepszych nastrojów w Europie.

 

Słabe dane nie zaszkodziły złotemu

Po chwilowym osłabieniu złotego spowodowanym publikacją nad wyraz słabych danych makro z kraju, złoty wraca w poprzednie rejony, ale też nie wykorzystuje szansy jaka jest poprawa nastrojów na europejskich rynkach. Na większości zestawień stabilnie. Dane makro z kraju były znacznie słabsze niż oczekiwano. Rozczarowały produkcja i sprzedaż detaliczna. Podobnie dane z sektora budowlanego, rok do roku zanotowano spadek rzędu 15 proc. Dobre były natomiast wcześniejsze doniesienia z rynku pracy. Pewnym pocieszeniem jest jednak PMI za marzec no i brak długotrwałej reakcji ze strony złotego.

 

W Europie dobre nastroje

Dobre nastroje panują na rynkach europejskich, na giełdach wzrosty, ale złoty zdaje się ignorować ten trend. W Polsce ekonomiści wypowiadają się natomiast o skutkach programu 500+. Doraźnie na pewno wzrośnie konsumpcja, skutki długoterminowe, np. obciążenie budżetu budzą duże zastrzeżenia. Złoty reaguje dosyć ostrożnie, zarówno w kontekście impulsów krajowych jak i z szerokiego rynku. Prawdopodobnie duże ograniczenie dla naszej waluty stanowi obawa przed kolejnym obniżeniem ratingu. Decyzja agencji Moody’s zapadnie już w połowie maja. Zmienność kursu na razie nie jest duża, ale wynika to z dobrych nastrojów globalnych. Kurs euro wynosi dziś 4,28 zł a kurs dolara 3,79 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych