Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Na złotym spokojnie

2016-04-20

Złoty zachowuje się stabilnie. Notowania przebiegają dosyć spokojnie, bez większych wahań, mimo większej zmienności na rynkach. Złoty przeszedł do porządku nad gorszymi danymi makro z kraju, ale jednocześnie nie wykorzystał szansy ze strony lepszych nastrojów w Europie.

 

Słabe dane nie zaszkodziły złotemu

Po chwilowym osłabieniu złotego spowodowanym publikacją nad wyraz słabych danych makro z kraju, złoty wraca w poprzednie rejony, ale też nie wykorzystuje szansy jaka jest poprawa nastrojów na europejskich rynkach. Na większości zestawień stabilnie. Dane makro z kraju były znacznie słabsze niż oczekiwano. Rozczarowały produkcja i sprzedaż detaliczna. Podobnie dane z sektora budowlanego, rok do roku zanotowano spadek rzędu 15 proc. Dobre były natomiast wcześniejsze doniesienia z rynku pracy. Pewnym pocieszeniem jest jednak PMI za marzec no i brak długotrwałej reakcji ze strony złotego.

 

W Europie dobre nastroje

Dobre nastroje panują na rynkach europejskich, na giełdach wzrosty, ale złoty zdaje się ignorować ten trend. W Polsce ekonomiści wypowiadają się natomiast o skutkach programu 500+. Doraźnie na pewno wzrośnie konsumpcja, skutki długoterminowe, np. obciążenie budżetu budzą duże zastrzeżenia. Złoty reaguje dosyć ostrożnie, zarówno w kontekście impulsów krajowych jak i z szerokiego rynku. Prawdopodobnie duże ograniczenie dla naszej waluty stanowi obawa przed kolejnym obniżeniem ratingu. Decyzja agencji Moody’s zapadnie już w połowie maja. Zmienność kursu na razie nie jest duża, ale wynika to z dobrych nastrojów globalnych. Kurs euro wynosi dziś 4,28 zł a kurs dolara 3,79 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc