Na zlotym lekkie spadki, czekamy na ruch inwestorów zagranicznych

2015-05-26

Złoty nadal w trudnej sytuacji. Otwarcie tygodnia nastąpiło z około jednoprocentowymi spadkami w stosunku do poprzednich sesji. Dziś również złoty jest na słabej pozycji, ale widać pierwsze próby przełamania tego trendu. W trakcie dnia ruch powinien być większy niż wczoraj, bo dołączą inwestorzy z krajów anglosaskich, którzy wczoraj mieli wolne.

 

Złoty osłabiony do najważniejszych walut

Nasza waluta jest osłabiona w stosunku do najważniejszych dewiz. Rynek walutowy żywo zareagował na wynik wyborów prezydenckich. Inwestorzy interpretują zwycięstwo kandydata PiS jako wzrost ryzyka politycznego. Nuta niepewności będzie co prawda wyczuwalna aż do jesiennych wyborów parlamentarnych, ale siła impulsu powinna stopniowo słabnąć.

 

Poważne spadki notowań

Na głównych parach spadki złotego rzędu 0,6-1% w stosunku do piątkowego zamknięcia, waluty znacząco podrożały. Słaby złoty utrzymuje się od wczoraj. Inwestorzy krajowi realizują wyprzedaż złotego, nie czekając na ruch ze strony zagranicznych uczestników rynku. Trudna sytuacja panuje także na rynku papierów wartościowych, akcje banków mocno tracą, wpływając tym samym na indeksy.

 

Złoty pod presją

Najważniejsze waluty "uciekają" złotemu nie tylko ze względu na wzrost ryzyka politycznego. Nie należy zapominać, że nasza waluta znajduje się pod presją także ze względu na słabe odczyty makro zarówno krajowe, jak i zagraniczne (Niemcy) oraz kryzys związany z Grecją. Warto bacznie obserwować rozwój wypadków i śledzić notowania, kursy walut na bieżąco publikowane są w serwisie kantor.pl.

 

Notowania na parach

Notowania złotego na otwarciu sesji nadal były słabe. Kurs euro wynosił dziś 4,10 PLN, a kurs dolara 3,7550 PLN. Widoczny jest też spadek wartości złotego w stosunku do franka i funta. Na parach CHF/PLN notujemy poziom 3,9580 PLN, a GBP/PLN 5,7956 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych