Spadki na złotym

2016-04-05

Złoty dziś był w gorszej kondycji na parach walutowych z euro i frankiem. Wszystkiemu winne impulsy z szerokiego ryku. Trudno powiedzieć co bezpośrednio było przyczyną utraty zainteresowania bardziej ryzykownymi walutami. Złotemu pozostaje liczyć na jutrzejszy impuls ze strony RPP.

 

Sytuacja na szerokim rynku

Na szerokim rynku dominuje dziś dosyć egzotyczna dla nas waluta, a mianowicie japoński jen, o czym wspominamy jako o ciekawostce. Z punktu widzenia układów na rynku walutowym istotniejsze są dla nas waluty, z którymi złoty powiązany jest na parach, czyli chociażby dolar i euro. Ostatnie kilkanaście godzin upłynęło pod znakiem niechęci do ryzyka. Inwestorzy wycofują się też z rynku akcji.  Europejskie indeksy zanotowały dosyć poważne spadki. Jeśli chodzi o złotego, to realizowany jest obecnie scenariusz zapowiadany przez analityków już od jakiegoś czasu – czyli osłabienie złotego względem euro. Kurs euro jest dziś o ponad 3 grosze wyższy niż wczoraj i wynosi 4,28 zł, przekraczając rekord z marca.

 

Jutro decyzja RPP

Dziś rozpoczęło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jutro poznamy decyzje w sprawie dalszego kształtu polityki monetarnej. Nie powinno być zaskoczenia. Od ponad roku główna stopa procentowa wynosi 1,5 proc. i tak też, wedle analityków, powinno być nadal. Badania wyspecjalizowanych agencji mówią, że wzrost kosztu pieniądza możliwy jest dopiero w przyszłym roku. Takie też są oczekiwania rynku, każda inna decyzja byłaby niemałym zaskoczeniem. Ważnym wydarzeniem jutrzejszego dnia będzie też komunikat FED z ostatniego posiedzenia. Możemy spodziewać się zmiany kursu dolara, tymczasem dziś wynosi on 3,76 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych