Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Na funcie stabilizacja

2016-08-06

Po przedwczorajszych i wczorajszych dużych przecenach, dziś widoczna jest już stabilizacja na funcie. W skupie brytyjska waluta kosztuje 5,02 zł, a w sprzedaży 5,07 zł. Czwartkowe posiedzenie BoE okazało się najważniejszym wydarzeniem tygodnia. Stopy procentowe zostały zmniejszone o 25 punktów bazowych. Oczekiwano obniżki nawet rzędu 50 pb.

 

Kurs funta ustabilizował się

Bezpośrednio po publikacji postanowień BoE spadki na funcie sięgały rzędu kilku groszy, a kurs funta osiągnął poziom 5,05 zł. Obniżka stóp procentowych stała się faktem. Co prawda prognozowano spadki rzędu 50 punktów bazowych, a w rzeczywistości stopy obniżono zaledwie o 25 p.b., jednak inne zmiany w polityce monetarnej poszły znacznie dalej, niż przypuszczano. Obecnie na kantor.pl kurs sprzedaży funta wynosi 5,0751 zł. Wczoraj po południu widoczna już była stabilizacja, która utrzymuje się także i dziś, mimo kolejnych niekorzystnych doniesień z Wielkiej Brytanii. Odczyt indeksu cen nieruchomości Halifax jest niestety niższy od oczekiwań.

 

Nowy kurs BoE

Jeszcze rok temu dywagowaliśmy o podwyżce stóp w Wielkiej Brytanii, tymczasem wynik referendum w sprawie Brexitu postawił inwestorów w nieoczekiwanej i trudnej sytuacji. Obecnie stopy procentowe wynosić będą zaledwie 0,25 proc. a funt musi się bronić przed kolejnymi spadkami. Chwilowa stabilizacja nie oznacza poprawy nastrojów wokół funta w dłuższym okresie, analitycy rynkowi twierdzą, że kolejne spadki w najbliższym okresie są bardzo prawdopodobne, bo GBP wyczerpał wszelki potencjał do zwyżek. Prognozy wzrostu gospodarczego dla Wielkiej Brytanii dawno nie były aż tak złe.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc