Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Na funcie marazm, kurs 5,19 zł

2016-12-29

Na początku grudnia byliśmy świadkami intensywnego umocnienia funta do głównych walut, oraz także w stosunku do polskiego złotego. Obecnie po takim ruchu na brytyjskiej walucie pozostało tylko wspomnienie. Świąteczny marazm zastał funta w okolicy 5,17-5,18 zł i taki stan rzeczy trwa także w ostatnim tygodniu roku.

 

Słabszy złoty umożliwił umocnienie funta

Na rynku funta brak jest przełomowych wydarzeń, czy znaczących impulsów. Dzisiejsze umocnienie brytyjskiej waluty wynika po prostu ze słabości złotego. Kurs funta wynosi 5,19 zł, podczas gdy 23 grudnia oscylował wokół 5,17-18. Złoty nie jest ostatnio w najlepszej kondycji, ale funt szterling także. Umocnienia brytyjskiej waluty rzędu 5,70 z początku miesiąca są już dawno za nami. Zbliżający się nowy rok, a następnie koniec pierwszego kwartału przyniosą ze sobą obawy związane z Brexitem. Brytyjska premier zapowiedziała bowiem początek procesu wyjścia z UE na marzec 2017 r. Jedyna nadzieja na odłożenie w czasie Brexitu jest jeszcze w postanowieniu brytyjskiego sądu najwyższego, który ma zadecydować kto uprawniony jest do wszczęcia i przeprowadzenia procedury.

 

Brexit już niedługo

Brytyjscy politycy będą zapewne próbowali łagodzić skutki Brexitu swoimi wypowiedziami, ale na razie scenariusz dla funta nie jest zbyt dobry. Spadający kurs funta stanowi dla Polaków oczywiste zmartwienie, raz, że złoty uznany został za walutę rynków EM, która najbardziej ucierpi na Brexicie, dwa – że wymiernie odczują spadek kursu funta Polacy zarabiający w Wielkiej Brytanii i przesyłający część środków do Polski.

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc