Na funcie i franku trend wzrostowy

2015-12-14

Presja na złotego jest coraz większa. Wykresy obrazujące okres kilku miesięcy nie pozostawiają złudzeń, złoty traci na wartości w stosunku do głównych walut. Przełomowym momentem był styczeń, kiedy to SNB postanowił uwolnić kurs franka. Złoty stracił wtedy nie tylko do franka, ale też do pozostałych głównych walut.

 

Analiza kursu CHF/PLN za ostatnie trzy miesiące

Analizując trzymiesięczny okres od połowy września do dnia dzisiejszego możemy zauważyć, że kurs franka funt i frank szwajcarski rośnieruszył ponownie w górę i dziś wynosił 4.0212 zł – 4,04 zł. Trend wzrostowy jest zauważalny. Punkty oporu zostały przebite i obecnie istotne są okolice 4,0400 zł, czyli dzisiejsze maxima. Wykres techniczny pokazuje też, że nowym punktem wsparcia jest wartość 39250, co wyznaczono łącząc linią lokalne minima. Na funcie również trend wzrostowy. Trend wzrostowy również na funcie szterlingu, który pozostaje wciąż jedną z najsilniejszych walut, mimo decyzji Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Polityka bez zmian, a funt nadal się umacnia, zwłaszcza na parze ze złotym, co szczególnie widoczne jest na wykresie technicznym od połowy października. Nowy punkt oporu to 6,0850 zł, a okolice wsparcia jeśli dojdzie do spadków to 5,9200 zł. Dzisiejszy kurs funta waha się w granicach 5.9841 - 6.0241 zł.

 

Dziś brak ważnych danych

Dziś brak jest ważnych danych makro z Polski. Na szerokim rynku również nie spodziewamy się żadnych znaczących impulsów. Rynek przygotowuje się po prostu do środowej decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych w USA. Złoty jest słaby, choć presja podażowa dotyczy całego koszyka CEE, to wyraźnie widać, że naszej walucie szkodzi ryzyko polityczne. Dane z Chin opublikowane w trakcie weekendu były dobre, eurodolar jest stabilny, z lekką przewagą dolara.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych