Na EUR/CHF minima, złoty nadal słaby

2016-01-27

Interesująca sytuacja na parze EUR/CHF. Kilkanaście godzin temu miał miejsce test okolic 1.1050. W praktyce oznacza to, że frank w stosunku do euro był najsłabszy od ponad roku, czyli od czasu uwolnienia kursu szwajcarskiej waluty. Niestety słaby pozostaje także nasz złoty, w związku z czym utrzymuje się wysoki kurs franka.

 

Frank słaby do euro, ale nie do złotego

Frank jest co prawda słaby i na parze z euro obserwowaliśmy wczoraj minima nie notowane od uwolnienia kursu, ale trudno powiedzieć, by ta sytuacja znajdowała także frank szwajcarskiodzwierciedlenie na parze ze złotym. Nasza waluta jest po prostu słaba, stąd utrzymujący się wysoki, wciąż znacznie przekraczający barierę 4 PLN kurs franka. Wieczorem kurs oscyluje wokół 4,06 PLN. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy osłabieni franka wynika z rynkowej gry inwestorów, czy jest efektem działań SNB. Jeśli mamy do czynienia z tym drugim scenariuszem, mogłoby to być korzystne  dla frankowiczów, bo w długiej perspektywie stwarzałoby szansę obniżenia kursu franka. Relacje na parze ze złotym zależne będą też oczywiście od kondycji naszej waluty, a ta wedle wielu analityków straciła pozycję stabilnej i przewidywalnej.

 

Złoty nadal słaby

SNB utrzymuje ujemne stopy procentowe i wynoszą one obecnie  minus 0,75 proc. Interwencje szwajcarskiego banku centralnego przyniosły efekty w postaci osłabienia franka do euro, ale słaby złoty powoduje, że kurs franka wciąż wynosi ponad 4 PLN. Na parze z euro podobna sytuacja, wczorajsze popołudnie było dla naszej waluty nieco lepsze, ale kurs znajduje się nadal blisko 4,50 PLN. Euro na szerokim rynku umocniło się. Przypominamy, że za pół godziny poznamy komunikat FOMC, co będzie ważnym impulsem na rynku walutowym.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych