Na EUR-PLN słabnie trend wzrostowy

2015-10-15

Na EUR/PLN znów słabnie trend wzrostowy, mierzony od 21 kwietnia i 17 lipca. Innymi słowy, schodzimy poniżej tej linii, kurs to obecnie 4,2260. Teoretycznie złoty powinien tracić, jako że wartość euro rośnie (do dolara), ale zapewne wchodzi tu w grę także i drugi czynniki – taki, że odsunięcie w czasie wizji wyższych stóp w USA skłania do tego, by jeszcze powalczyć na rynkach wschodzących, korzystając z nieco – albo mocno – wyższych stóp.

 

 

Na USD/PLN wysoki eurodolar to dodatkowy czynnik obniżający lot naszej pary. I stąd mamy już 3,68. Może tu oczywiście zostać rozegrany korekcyjny powrót, zwłaszcza jeśli swój ruch skoryguje para główna – ale z drugiej strony nie będzie też zaskoczeniem dobicie w najbliższym czasie do 3,6650-60, czy nawet do 3,65 w najbliższych dniach.

 

Rentowność polskich obligacji 10-letnich to teraz 2,714 proc. - i spada. O 14:00 poznamy krajową inflację CPI, jutro zaś inflację bazową. Na CHF/PLN notujemy 3,8780, zaś na GBP/PLN 5,6960 – i tu trend jest od 8 września lub nawet od 8 sierpnia – zniżkowy.

 

 

Kurs w górę

W tej sekcji raportu mamy na myśli główną parę walutową, czyli EUR/USD. Istotnie, poszła mocno w górę. Dziś rano, przed 7:30, mamy tu 1,1480-85. To przejaw silnego ruchu, którego nie można już bagatelizować.

 

Owszem, nadal jest możliwe, że przed końcem roku rynek parę razy obiegną pogłoski, że 'to jednak w grudniu' (to – czyli podwyżka stóp w USA). Ale stwierdzamy to jedynie pro forma, bo tak naprawdę trudno powiedzieć, jakie miałyby być ku temu podstawy. Nie tylko ku faktycznej podwyżce, ale i ku samym tylko pogłoskom, nawet jeśli miałyby się nie sprawdzić. Wczoraj np. mizernie wypadła dynamika sprzedaży detalicznej w USA, która r/r wzrosła we wrześniu tylko o 0,1 proc., przy czym wynik sierpniowy, poprzedni – i tak obniżono. Sprzedaż bez samochodów spadła o 0,3 proc. m/m.

 

Narastają głosy w myśl których stosunkowo ostre zapowiedzi Janet Yellen były przedwczesne. Zwraca się uwagę na to, że np. J. Lacker, który chciał zacieśniać politykę już we wrześniu, teraz ogłosił, że w odniesieniu do października nie podjął jeszcze decyzji.

 

A tymczasem dziś o 14:30 poznamy inflację CPI dla USA. Powinna być wysoka, jeśli Fed ma podwyższyć stopy. Tym niemniej nie będzie to jedyny czynnik. Dodajmy, że równocześnie poznamy tygodniową liczbę wniosków o zasiłek oraz indeks NY Empire State, a o 16:00 – indeks Fed z Filadelfii. O 16:30 wypowie się W. Dudley z Fed, o 22:30 L. Mester.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych