Na dolarze konsolidacja

2016-05-20

Dolar w końcu się uspokoił. Od czwartku trwa konsolidacja. Brak jest obecnie wystarczająco silnych impulsów, by przełamać chwilowy zastój. Członkowie FED ograniczają swoje wystąpienia do zdawkowych informacji, a dane makro z USA były raczej neutralne. Z kolei dane gospodarcze z Polski okazały się stosunkowo dobre.

 

Produkcja rośnie

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 6 proc. Wynik jest bardzo dobry w skali roku, a tym bardziej, jeśli zestawić go z oczekiwaniami. Prognozy mówiły bowiem o wzroście rzędu 3,5 proc. Przyspieszyła sprzedaż detaliczna, ale tu wzrost jest minimalnie większy od prognoz nawiązujących do efektu programu 500+. Spadki zanotowano w przypadku produkcji budowlano-montażowej, niestety są one duże, ale ten czynnik ma mniejszy wpływ na wycenę złotego. Niestety nasza waluta, mimo dobrych odczytów, jest pod presją. Waluty rynków wschodzących są teraz w trudnej sytuacji ze względu na działania FED.

 

Konsolidacja na dolarze

Na dolarze obserwujemy konsolidację, brak jest większych wahań, kurs porusza się po torze wyznaczonym przez linie wyznaczające szczyty z pierwszej połowy kwietnia. FED przestał "dolewać oliwy do ognia". Spekulacje dotyczące terminu podwyżek stóp w USA chwilowo wyczerpały swój potencjał a innych silniejszych impulsów brak. Dane makro z USA nie zachwyciły, miały raczej wydźwięk neutralny, a więc nie wpłynęły zbytnio na kurs dolara. W weekend odbędzie się posiedzenie państw grupy G7, co może stanowić pewien bodziec do handlu. Przestój na dolarze prędzej czy później dobiegnie końca, bo na przestrzeni trzech najbliższych miesięcy prognozowana jest kolejna zmiana stóp.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych