Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Mocny złoty, spokojny ranek na rynku walutowym

2014-11-10

Dzisiejszy dzień na naszym rynku jest specyficzny, poprzedza święto i zazwyczaj upływa spokojnie. Dziś jednak doszło do lekkiego umocnienia złotego względem najważniejszych walut światowych.

 

Notowania na krajowym rynku walutowym

Poranne notowania wyglądały następująco: EUR/PLN osiągnął poziom 4,2172 zł, USD/PLN 3,3816 zł, CHF/PLN 3,5050 zł, natomiast GBP/PLN 5,3740 zł. Specyfika poniedziałku poprzedzającego dzień wolny sprawia, że dziś większych wahań nie należy się spodziewać, a ciekawsza okaże się dopiero środa.

 

Co wpływa na niską aktywność inwestorów

Niewielka aktywność inwestorów wynika nie tylko z jutrzejszego święta, czyli okazji do długiego weekendu, ale też z kalendarium wydarzeń ubogiego w czynniki wpływające na kurs naszej waluty. Istotnym odczytem makroekonomicznym jest indeks Sentix dotyczący strefy euro, ale nie wpływa on znacząco na eurodolara, więc i nasz złoty nie zareaguje zbyt mocno.

 

Prognoza na drugą połowę tygodnia

Większych ruchów na rynku walutowym spodziewać się możemy dopiero w drugiej połowie tygodnia. Inwestorzy przeanalizują opublikowane dane i z pewnością zareagują. Wrażliwy będzie kurs złotego w stosunku do funta brytyjskiego, ponieważ Brytyjczycy opublikują dane ze swojego rynku pracy. Prezes banku Anglii będzie miał wystąpienie, a także do wiadomości publicznej podany zostanie kwartalny raport w sprawie inflacji. Należy zatem zwrócić uwagę na kurs funta.

 

Najważniejsze dla kursu wydarzenia z Polski

Rodzimy sektor dostarczy rynkowi walutowemu znaczących impulsów. Spodziewać się należy reakcji na dane o inflacji konsumenckiej i publikację danych o saldzie rachunku bieżącego. Najważniejszym dla nas wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia jest dla nas natomiast szacunkowa dynamika Produktu Krajowego Brutto za przedostatni kwartał tego roku. Według dzisiejszych przewidywań, wzrost gospodarczy znacznie zwolnił, co może z kolei przełożyć się na decyzje Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc