Mocny złoty, euro coraz bliżej granicy 4 PLN

2015-04-08

Wczoraj po południu złoty kolejny raz umocnił się i dzisiejszą sesję zaczął stabilnie. Szczególnie interesującą sytuacje obserwujemy na parze z euro. Złoty do wspólnej waluty jest obecnie najmocniejszy od 2012 roku. Kurs euro zbliża się do bariery 4 PLN, wczoraj po południu zanotowano spadek do 4,04 PLN za euro i od takiego poziomu zaczęła się dzisiejsza sesja.

 

Złoty umocnił się

Wczorajsze umocnienie złotego pozwoliło na dzisiejszą stabilizację na nowych poziomach. Poranny kurs euro wynosił 4,0425 PLN, niewielkiej zmianie uległ też kurs dolara i obecnie kształtuje się na poziomie 3,7249 PLN. Frank szwajcarski kosztuje dzisiaj 3,8637 PLN a funt szterling 5,5252 PLN. Do poziomu 2,308 % spadła rentowność obligacji długoterminowych.

 

Kurs euro najniższy od 2012 r.

Wczorajsze popołudnie przyniosło umocnienie złotego, co widoczne jest zwłaszcza na parze z euro. W przypadku wspólnej waluty obserwujemy rekord nie notowany od 2012 roku. Kurs euro wynosi 4,03 zł, podczas gdy w styczniu tego roku było to aż ponad 4,30 zł. Spadek wartości euro w stosunku do złotego zanotowano po południu, w okolicy godziny 16.00, kiedy trwał największy ruch w Stanach.

 

Program QE korzystny dla złotego

Złoty korzysta z programu QE. Trwający skup aktywów wpływa na wycenę euro, oraz na spadki rentowności długu koszyka CEE. Złoty umacnia się zwłaszcza wobec euro, ale widoczna jest także zmiana wyceny szwajcarskiej waluty. Kurs franka jest nieco niższy niż jeszcze na wczorajszym otwarciu sesji, mimo że na parze EUR/CHF większych zmian nie zanotowano.

 

Pozytywne nastroje wokół naszej waluty

Złoty cieszy się zainteresowaniem, niestety pozytywny nastrój wokół naszej waluty nadal ogranicza silna pozycja dolara na szerokim rynku. Mocny dolar nie sprzyja kierowaniu kapitału w stronę emerging markets. Dziś złotego nie wzmocnią krajowe publikacja makro, ale pozytywnym impulsem mogą być dane regionalne, np. z Węgier. W przypadku pary EUR/PLN czekamy na atak okolicy 4 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych