Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Mocniejszy złoty w końcówce sesji

2015-01-09

Złoty zyskuje po południu do dolara, choć EUR/USD nie jest już tak wysoko, jak we wcześniejszych godzinach. Tym niemniej na USD/PLN mamy 3,60 – 3,6015, co uważamy za rodzaj realizacji zysków, który prawdopodobnie zatrzyma się w tych okolicach (na wsparciu). Zejście niżej mogłoby jednak sprowadzić parę nawet do 3,5770 – 3,58, co jednak nie jest jeszcze przesądzone. 

 

Na EUR/PLN widzimy spore wahania w granicach 4,25 – 4,26, nasza waluta zyskała do waluty europejskiej – i to znacznie. Zakładamy jednak, że – podobnie jak w końcówce grudnia – poniżej 4,25 nie uda się zejść, a prawie na pewno nie uda się to trwale. Warto pamiętać, że w przyszłym tygodniu, w środę, RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w Polsce. Ogólnie zakłada się, że główna stopa pozostanie na poziomie 2 proc., ale wiadomo, że odzywają się w Radzie głosy na rzecz obniżki. 

 

Wahania głównej pary

Rano dopuszczaliśmy możliwość lekkiej zwyżki na EUR/USD w ciągu sesji – i rzeczywiście, zdarzały się dziś podejścia do obszaru 1,1825 – 1,1830. Stało się tak pomimo słabych danych z gospodarki niemieckiej na temat produkcji przemysłowej. Jej dynamika wyniosła -0,1 proc. m.m oraz -0,5 proc. r/r, choć trzeba przyznać, że wyniki z października zrewidowano w górę. Generalnie jednak wygląda na to, że w Niemczech gospodarka trochę spowalnia, a to nie będzie służyło euro w dłuższym czasie. 

 

O 14:30 okazało się, że bezrobocie w USA spadło z 5,8 proc. do 5,6 proc. w grudniu, a wzrost zatrudnienia okazał się wyższy niż prognozowano. Wyszło też na to, że w listopadzie był znacznie lepszy niż dotąd wskazywały badania. 

 

Nic więc dziwnego, że główna para szybko zjechała do 1,1770. Byki jednak nie odpuściły i ok. 16:30 znów jesteśmy przy 1,18 – 1,1810. Generalna perspektywa nadal jednak pozostaje prodolarowa. W poniedziałek nie będzie zbyt wiele danych, podobnie we wtorek, ale np. w środę w USA podana zostanie informacja na temat grudniowej sprzedaży detalicznej. 

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc