Dolar mocniejszy niż inne waluty

2015-07-21

Tak, podobnie jak wczoraj, dzisiejsza sesja na głównej parze zaczyna się w okolicach 1,0820-30. To pokazuje, że wczorajszy popołudniowy powrót na nieco wyższe poziomy był chybiony i mimo wszystko wciąż silny jest sentyment pro-dolarowy.


Nic dziwnego – sprawa Grecji nie przynosi już nic takiego, co mogłoby pobudzać euforię na rzecz euro, bo to, że Ateny wykupią obligacje od EBC (właśnie to zrobiły) było faktem zupełnie spodziewanym, zwłaszcza, kiedy potwierdziła się kwestia dania Grekom 7 mld euro pożyczki pomostowej.

Jeśli przebita zostanie okolica 1,0820, to być może 1,08 okaże się tylko formalnością, a to uprawniałoby nawet myślenie o 1,0660. Trzeba jednak mieć na uwadze, że coś w tej kwestii będą miały do powiedzenia jeszcze czwartkowe odczyty PMI z Europy i USA. Natomiast dzisiaj w kalendarium globalnym nie ma raczej czynników istotnych dla EUR/USD. Co do chińskiej giełdy, to na indeksie szanghajskim jesteśmy lekko powyżej 4000 pkt, ale to jeszcze za mało, by całkiem potwierdzić wyhamowanie silnych spadków, szczególnie, że ów wzrost i tak jest sztucznie napędzany przez władze.Dolar i euro

Dolar, euro, ale i złoty – bo mowa teraz o parach EUR/PLN i USD/PLN. Na EUR/PLN powstała korekta, wczoraj wykres ocierał się o 4,1250, dziś rano wygląda to bardzo podobnie. Ogólnie można myśleć też o 4,1340-60, ale być może już obecne poziomy to dobry moment, by potwierdzić trend spadkowy i sprowadzić znów notowania niżej. Zapewne wymagałoby to lekkiego osłabienia euro do dolara (choć para EUR/PLN nie jest w tak prosty sposób zależna od głównej jak USD/PLN – złotówce w relacji do euro czasami służy niski, a czasami wysoki eurodolar, zależnie od tego, jakie są nastroje rynkowe).

​Co do kursu dolara, to tam mamy teraz 3,8120-30, to z powodzeniem uprawnia do myślenia nawet o okolice 3,8220-30 jako oporze, a w gruncie rzeczy nawet i 3,85 jest 'do zrobienia'. Dziś o 10:00 poznamy odczyt stopy bezrobocia w Polsce za czerwiec, prognoza to zejście z 10,8 proc. do 10,4 proc. (mowa o metodologii i publikacji GUS, w odróżnieniu od danych Eurostatu, w których rodzime bezrobocie jest zawsze nieco niższe).

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych