Mocniejszy dolar, presja na złotego

2015-09-25

Rynek z uwagą śledzi wszelkie aspekty życia społecznego, impulsami są nie tylko przesłanki gospodarcze, a również np. czynniki polityczne. Wczoraj wieczorem jednym z takich impulsów okazało się być wystąpienie Janet Yellen na Uniwersytecie Massachusetts. Dolar umocnił się, złoty znajduje się pod presją.

 

Mocniejszy dolar

Wczorajsze, wieczorne wystąpienie szefowej FED na Uniwersytecie Massachusetts stało się wyraźnym kurs dolara mocniejszyimpulsem do umocnienia dolara. Yellen podtrzymuje gotowość FOMC do podwyżek stóp jeszcze w tym roku i ich kontynuację w następnych latach. Skomentowała również obecną sytuację gospodarczą, inflację i politykę monetarną. Presja ze strony dolara. Za miesiąc kolejne posiedzenie, powinno ono przynieść ostateczną odpowiedź na pytanie, czy dojdzie do podwyżki stóp w grudniu. Po wypowiedziach Yellen i innych członków gremium wydaje się, że sprawa jest już przesądzona. Złoty, jak i pozostałe waluty rynków wschodzących, pozostaje pod presją ze strony silniejszego dolara.

 

Słabszy złoty

Złoty dzień rozpoczął od spadków. Presja ze strony dolara jest silna. Dzisiejsze kursy walut kształtują się następująco: 3,7877 PLN za dolara amerykańskiego, 4,2280 PLN wobec euro, 3,8600 PLN za franka szwajcarskiego i 5,7577 PLN względem funta szterlinga.

 

Prawdopodobne dalsze spadki na złotym

Złoty zagrożony jest dalszym spadkiem kwotowań. Koszyk CEE poradził sobie znacznie lepiej niż inne waluty EM. Złoty co prawda nie jest zależy od rynku surowców, ma niewielkie powiązania z gospodarką Chin, ale z kolei zagrożony jest ryzykiem politycznym. Stąd, co prawda stabilna, ale dosyć trudna sytuacja naszej waluty.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych