Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Mocniejszy dolar i sytuacja w Grecji zagrożeniem dla złotego

2015-07-08

Na szerokim rynku widoczne jest umocnienie dolara, co w obecnej sytuacji jest szczególnie niekorzystne dla walut EM. Złoty stracił do głównych walut. Dodatkowym, negatywnym czynnikiem jest brak rozwiązań w sprawie Grecji. Wczorajszy szczyt zakończył bezowocnie, Grecy nie byli przygotowani do sformalizowania jakichkolwiek ustaleń.

 

Grecja gra na czas

Grecja odciąga sprawę porozumienia z wierzycielami jak tylko może. Z jednej strony deklaruje gotowość do negocjacji, a z drugiej nie przygotowuje chociażby projektów dokumentów. Kanclerz Niemiec wyznaczyła koniec bieżącego tygodnia jako ostateczny termin, zatem dziś Grecy powinni dostarczyć wymaganą dokumentację. Nie jest pewne, czy Grecja przygotuje się należycie do dalszych rozmów, a 20 lipca realny stanie się wymóg kapitałowy.

 

Grexit coraz bardziej prawdopodobny

Na arenie międzynarodowej coraz śmielej mówi się już o wyjściu Grecji ze Strefy Euro. Podstawowym scenariuszem jest teraz Grexit, inne rozwiązania mogą okazać się zaskakujące. Grecja obecnie stanowi główny czynnik oddziałujący kursy walut, w połączeniu z mocniejszym dolarem tworzy presję podażową na naszą walutę.

 

Polityka głównym czynnikiem wewnętrznym

Nie brakuje również impulsów krajowych negatywnie oddziałujących na złotego. Najważniejszym z nich jest obecnie ryzyko polityczne. Ścierają się dwa programy wyborcze – PiSu i PO. Ten ostatni odbierany jest przez rynek jako zapowiedź poluzowania polityki fiskalnej. Dziś poznamy decyzję RPP, analitycy zakładają brak zmian. Istotne będą dane NBP wpływające na prognozy PKB i inflacji.

 

Presja na złotego trwa

Na rynku trwa próba kontynuacji trendów wzrostowych na parach. Dzisiejszy kurs euro wynosi 4,2115 PLN. Dolar konsoliduje w okolicy 3,8287 PLN, podobnie funt, którego rynek wycenia na 5,9324 PLN. Podrożał frank szwajcarski, kur z dzisiejszego poranka to 4,0514 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc