src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Mało mocy w polskim złotym

2014-12-24

Widoczna ostatnio gołym okiem słabość polskiego złotego skłania niektórych do myślenia o tym, czy przypadkiem NBP nie zdecyduje się na interwencję, która obniżyłaby wykresy USD/PLN i EUR/PLN np. o kilka groszy. Zauważmy jednak, że generalnie rzecz biorąc w RPP dość silne są nastroje na rzecz obniżki stóp (czyli działania o odwrotnym skutku), a np. dziś minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że osłabienie złotego, w każdym razie 'w rozsądnych granicach', może być korzystne dla gospodarki. Oczywiście Szczurek to nie NBP, ale jednak wypowiedź ta daje pewne pojęcie o nastrojach 'na górze'.

 

Minima z dnia dzisiejszego to 4,2905, maksima to 4,3120 – jeśli chodzi o EUR/PLN. Kwadrans przed 15:00 jesteśmy bliżej tej górnej wartości. Na USD/PLN notujemy z kolei 3,5322. W obu przypadkach trend jest silny, a ewentualne korekty, o ile nie zostaną wsparte jakimiś bardzo szczególnymi komunikatami z rynku (na które na razie trudno liczyć) będą miały raczej skromny charakter, np. w kierunku 3,50 lub 3,4850 na USD/PLN albo do 4,29 lub 4,28 na euro.

 

Dzień korekty

Nie można powiedzieć, by dzisiejsza sesja przyniosła jakąś totalną odmianę sytuacji na EUR/USD, tym niemniej można było obserwować powolny i dość skromny powrót na nieco wyższe poziomy. Oto bowiem rankiem startowaliśmy z okolic 1,2170, tymczasem przed 15:00 mamy poziomy rzędu 1,2205 – 1,2218. Ruch ten miał raczej charakter korekcyjny, doszło po prostu do częściowej realizacji zysków.

 

Dzisiejszy odczyt tygodniowej liczby pierwszych wniosków o zasiłek w USA był pozytywny (spadek z 289 tys. do 280 tys.), co rozbiegło się z prognozą – ale tym razem dane nie pomogły już dolarowi. Rynek zresztą wyłącza się powoli na czas Świąt i weekendu.

 

Lekko do góry na EUR/USD

Opór na EUR/USD mamy w okolicach 1,2270, kolejny mniej więcej przy 1,2370. Owszem, możliwe, że w perspektywie paru tygodni dojdziemy nawet do tego drugiego, w każdym razie jeśli nie dojdzie do jakiejś szczególnej eskalacji napięcia związanego np. z Grecją, ale tak czy inaczej ogólna perspektywa jest – jak sądzimy – nadal prodolarowa. Minima z roku 2012, do których jeszcze nie doszliśmy, to nawet 1,2040, co trzeba mieć na uwadze. Minima z roku 2010 wypadają nawet poniżej 1,19, a i takich ruchów nie można jeszcze wykluczyć.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych