Lekkie spadki na złotym

2015-09-21

Złoty rozpoczął nowy tydzień o lekkich spadków, być może jest to próba rozegrania słabszego złotego. Szczególnie zaskakujące jest zestawienie z dolarem, ponieważ decyzja FED z zeszłego tygodnia powinna raczej pomagać walutom EM. Na razie nie ma jednak powodów do niepokoju. Nasza waluta pozostaje stabilna.

 

Złoty lekko osłabł

Dzisiejsze, poranne notowana na rynku walutowym przedstawiają się następująco: Kurs euro 4,2068 zł, kurs dolara 3,7189 zł, kurs franka szwajcarskiego 3,8340 zł, kurs funta szterlinga 5,7700 zł. Rentowność obligacji długoterminowych utrzymuje się poniżej 3 proc. na poziomie około 2,90 proc.

 

Większa zmienność na dolarze

Spadki są na razie niewielkie, o podwyższonej zmienności kwotowań można na razie mówić tylko w  przypadku dolara, co jest zaskakujące w kontekście decyzji FED z minionego tygodnia. Waluty rynków wschodzących nie cieszą się wzmożonym popytem. Prawdopodobnie inwestorzy skupili uwagę J. Williamsa, który twierdzi, że podwyżka stóp w USA jest prawdopodobna w grudniu.

 

FOMC niepokoi się stanem gospodarki

Wróćmy jeszcze raz do decyzji FED – gremium było zbyt zaniepokojone stanem gospodarki w USA i zagrożeniem płynącym dla rynków globalnych ze strony kryzysu chińskiego, aby ogłosić podwyżki stóp jeszcze we wrześniu,  ale nie wyklucza takiego ruchu w grudniu. Zdaniem wielu analityków jest to jednak mało prawdopodobne. Czy w ciągu trzech miesięcy dojdzie do tak radykalnych zmian, by podwyżki, zdaniem FED, były uzasadnione?

 

W Grecji wygrywa Syriza

W Grecji już po wyborach. Zwycięską partią jest Syriza, co zdaje się potwierdzać stanowisko Greków – reformy muszą zostać zrealizowane. Temat Grecji chwilowo schodzi na dalszy plan. Zbliżają się wybory w kraju, wzrasta ryzyko polityczne, aktualna staje  się tematyka kierunku polityki monetarnej w niedalekiej przyszłości.

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych