Lekkie osłabienie złotówki do dolara, euro, funta i franka

2015-03-13

Piątkowy początek handlu na złotym przynosi osłabienie naszej rodzimej waluty względem zarówno dolara, euro, franka oraz funta. Spoglądając na wykres USD PLN obserwujemy już trzeci dzień z rzędu test poziomu 3,9230, natomiast na parze CHF PLN ponownie testowaną barierą jest rejon 3,90.

 

Dziś kluczowym odczytem dla złotego będzie publikacja inflacji z naszej gospodarki za luty. Konsensus rynkowy zakłada spadek cen o -1,4% przy poprzednim odczycie na poziomie -1,3%. Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja ma pozostać bez zmian (0,0%) w relacji do spadku cen o -0,2% w styczniu. Dzisiejszy odczyt może mieć jednak mniejsze znaczenie dla inwestorów od poprzednich, ponieważ na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jasno zakomunikowała, że cykl obniżek stóp procentowych się zakończył. Tym samym odczyty inflacyjne, jak na razie, nie powinny doprowadzać do zmian stóp w Polsce, a RPP będzie czekać na efekty swoich ostatnich decyzji. Może to potrwać co najmniej kilka miesięcy.

 

Dane z Kanady

Z rynku światowego najciekawiej mogą prezentować się dane z Kanady. Mowa tu o publikacji z tamtejszego rynku pracy. Stopa bezrobocia w lutym ma wzrosnąć, wg konsensusu, z poziomu 6,6% do 6,7%. Dane te mogą być kolejną wskazówka dla Banku Kanady odnośnie działań stopach procentowych, gdyż BoC zaznaczył, że to właśnie od kolejnych informacji będą zależeć przyszłe decyzje Banku, który w styczniu obniżył główną stopę procentową z poziomu 1 proc. do 0,75 proc. Następna decyzja 15 kwietnia.

 

Słaba sprzedaż detaliczna w USA

Na rynku wciąż słychać echa wczorajszego odczytu dotyczącego sprzedaży detalicznej w USA oraz faktu, że seria publikacji od trzech miesięcy jest najgorszą od momentu upadku Lehman Brothers. Mówi się jednak, że to nie powstrzyma FED od usunięcia słowa "cierpliwość" z komunikatu, który poznamy w przyszłym tygodniu.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych