Kursy walut stabilne przed weekendem

2015-08-14

Inwestorzy w czasie dzisiejszej sesji dowiedzieli się, jaka jest opinia szefa Eurogrupy na temat porozumienia z Grecją. Skomentował on porozumienie z Grecją oraz wypowiedział się na temat przyszłości tej sprawy. Według niego, proces wypracowania ostatecznej formy jeszcze nie jest skończony – niezbędna jest zgoda wszystkich członków Eurogrupy na dzisiejszym spotkaniu.


Według holenderskiego ministra finansów, rozmowy na przestrzeni ostatnich tygodni były znaczniej bardziej konstruktywne, w porównaniu do okresu, gdy w rozmowach uczestniczył minister Varoufakis. Jeżeli chodzi o sam program pomocowy, to jest on silnie zależny od postępów czynionych przez rząd w Atenach i może być w każdym momencie zatrzymany, jeżeli reformy nie będą implementowane. Eurogrupa będzie na bieżąco sprawdzała proces wprowadzania reform, już we wrześniu oraz październiku.
 

Na europejskich parkietach w godzinach popołudniowych obserwujemy kolor czerwony. Indeks Eurostoxx 50 zniżkuje o -0,7%, CAC40 o -0,4%, a niemiecki DAX o -0,3%. Nasz WIG20 spada o -0,9% i zbliża się do poziomu 2200 pkt.
 

Z Europy przenosimy się z ocean, gdzie tamtejsze indeksy notują nieznaczny plus w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. Tym samym indeks S&P500 rośnie o +0,12%, DJIA o +0,17%, a Nasdaq o +0,03%. Dziś poznaliśmy kolejne dane z amerykańskiej gospodarki. Mowa m.in. o wynikach produkcji przemysłowej m/m za lipiec. Jej dynamika wzrosła powyżej oczekiwań rynku, ponieważ o +0,6% prze zakładanej zwyżce o +0,3%. Należy jednak wspomnieć, że poprzednie dane zostały zrewidowane w dół z 0,3% do 0,1%. Niemniej jednak odczyt ten nie rozczarował inwestorów i nadal widzimy, że prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną pnie się w górę.
 

Wynosi ono obecnie 52% dla podwyższenia przedziału stóp od 0,25-0,5%. Stąd też i uspokojenie w notowaniach waluty USD. Indeks dolara traci dziś nieznacznie, gdyż -0,1%. Najwięcej względem USD zyskuje dolar australijski +0,44% oraz korona norweska +0,4. Złoty natomiast umacnia się jedynie o +0,1%, a najwięcej traci do funta oraz franka, po 0,19%.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych