Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kursy walut stabilne, mimo nienajlepszych danych z Azji

2016-03-08

Dziś głównymi wydarzeniami dnia były odczyty makro z Chin i Niemiec. Jutro natomiast poznamy informacje o przetwórstwie i produkcji w Wielkiej Brytanii, co może mieć wpływ na funta szterlinga, oraz serię danych z USA. Dzisiejsze doniesienia z Azji były pesymistyczne, z kolei Niemcy wypadły pozytywnie.

 

Słabe dane z Chin

Dane z Państwa Środka dawno nie wypadły tak źle, wiele ostatnio mówiło się o programach naprawczych dla tamtejszej gospodarki, ale dzisiejsze odczyty pokazują, że poprawa sytuacji wymaga długofalowych i zdecydowanych działań, być może nawet daleko posuniętych reform. Szokującą informacją dla wielu analityków i inwestorów było zestawienie rok do roku wartości eksportu Chin liczonej w juanach. Okazuje się, że spadek wynosi aż 20 proc. Działania Ludowego Banku Chin zostaną zapewne pogłębione, ale z dokładniejszymi analizami i spekulacjami konsekwencji dla gospodarki światowej warto poczekać na kolejne odczyty makro, ponieważ obecne dane nie są do końca miarodajne. W Chinach nowy rok jest dniem ruchomym, święto trwa kilka dni, co może wpływać na zafałszowanie wyników. Jeśli dane potwierdzą się, oznaczać to może kolejną falę niechęci do ryzyka i odwrót od walut rynków rozwijających się. Dziś jednak kursy walut są stabilne, złoty utrzymuje się na dobrej pozycji.

 

Niemcy pozytywnie

Odczyty makro z Niemiec wypadły natomiast pozytywnie. Poznaliśmy dane o produkcji, wzrosły one o 2,2 proc w relacji rok do roku. Wzrost w sektorze budowlanym wyniósł aż 7  proc. Indeksy Ifo i ZEW, czyli wskazujące na oczekiwania co do stanu gospodarki były co prawda pesymistyczne, ale dzisiejsze dane mogą dawać nadzieję, że negatywny scenariusz nie spełni się, co z kolei koryguje nieco oczekiwania wobec EBC. Posiedzenie banku odbędzie się jeszcze w tym tygodniu, tymczasem dzisiejszy kurs euro wynosi 4,33 zł a kurs dolara 3,98 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc