Kursy walut stabilne, mimo nienajlepszych danych z Azji

2016-03-08

Dziś głównymi wydarzeniami dnia były odczyty makro z Chin i Niemiec. Jutro natomiast poznamy informacje o przetwórstwie i produkcji w Wielkiej Brytanii, co może mieć wpływ na funta szterlinga, oraz serię danych z USA. Dzisiejsze doniesienia z Azji były pesymistyczne, z kolei Niemcy wypadły pozytywnie.

 

Słabe dane z Chin

Dane z Państwa Środka dawno nie wypadły tak źle, wiele ostatnio mówiło się o programach naprawczych dla tamtejszej gospodarki, ale dzisiejsze odczyty pokazują, że poprawa sytuacji wymaga długofalowych i zdecydowanych działań, być może nawet daleko posuniętych reform. Szokującą informacją dla wielu analityków i inwestorów było zestawienie rok do roku wartości eksportu Chin liczonej w juanach. Okazuje się, że spadek wynosi aż 20 proc. Działania Ludowego Banku Chin zostaną zapewne pogłębione, ale z dokładniejszymi analizami i spekulacjami konsekwencji dla gospodarki światowej warto poczekać na kolejne odczyty makro, ponieważ obecne dane nie są do końca miarodajne. W Chinach nowy rok jest dniem ruchomym, święto trwa kilka dni, co może wpływać na zafałszowanie wyników. Jeśli dane potwierdzą się, oznaczać to może kolejną falę niechęci do ryzyka i odwrót od walut rynków rozwijających się. Dziś jednak kursy walut są stabilne, złoty utrzymuje się na dobrej pozycji.

 

Niemcy pozytywnie

Odczyty makro z Niemiec wypadły natomiast pozytywnie. Poznaliśmy dane o produkcji, wzrosły one o 2,2 proc w relacji rok do roku. Wzrost w sektorze budowlanym wyniósł aż 7  proc. Indeksy Ifo i ZEW, czyli wskazujące na oczekiwania co do stanu gospodarki były co prawda pesymistyczne, ale dzisiejsze dane mogą dawać nadzieję, że negatywny scenariusz nie spełni się, co z kolei koryguje nieco oczekiwania wobec EBC. Posiedzenie banku odbędzie się jeszcze w tym tygodniu, tymczasem dzisiejszy kurs euro wynosi 4,33 zł a kurs dolara 3,98 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych