Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kursy walut stabilne

2016-07-21

Rano utrzymuje się jeszcze osiągnięta wczoraj stabilizacja na rynku złotego. Wątpliwości budzi niestety reakcja inwestorów na informację o obniżeniu wieku emerytalnego. Wczorajsze utrzymanie kursów walut wynikało zapewne z dobrych nastrojów globalnych i pozytywnego nastawienia do złotego w związku z utrzymaniem ratingu. Dziś może być już trudniej utrzymać dotychczasowe kursy walut.

 

Złoty stabilny

Złoty utrzymał stabilny kurs, mimo zapowiedzi reform wieku emerytalnego. Wsparciem dla złotego są z pewnością dobre dane makro z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa pokryła się z przewidywaniami, ale sprzedaż detaliczna była znacznie wyższa od oczekiwań. Nasza waluta co prawda lekko traciła, ale korekta ostatnich ruchów wzrostowych na złotym jest naturalna.  Euro kosztowało rano 4,38 zł, dolar 3,99 zł. Frank szwajcarski dosyć drogo, kilka groszy powyżej 4 PLN ale w obecnej sytuacji geo-politycznej to już nikogo nie powinno dziwić. Rentowność obligacji długoterminowych utrzymuje się na poziomie poniżej 2,91 proc.

 

Ustawa o wieku emerytalnym niepokoi analityków

Największe emocje w ostatnich godzinach budziła ustawa emerytalna. Co prawda rząd zdecydował, że wejdzie ona w życie dopiero w ostatnim kwartale 2017 roku, dlatego też dla przyszłorocznego budżetu koszty będą jeszcze niewielkie, ale już w 2018 roku sytuacja będzie znacznie bardziej napięta. Mimo wszystko złoty dobrze przyjął tę decyzję. Naszą walutę wspiera jeszcze decyzja o utrzymaniu ratingu, a ponadto kapitał uciekający z Turcji szukał bezpiecznej przystani. Cześć inwestorów zdecydowała o transferze do Polski i inwestycji w złotego. Kursy walut przez chwilę spadły do poziomu nie notowanego od dwóch tygodni.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc