Kurs złotego przeceniony po krajowych danych

2015-05-20

Gracze zbijali dziś kurs eurodolara nisko, do 1,1065, a to oznacza, że rankiem ostro testowano poziom wsparcia i korekcyjne dołki z 5 maja. Z drugiej strony, gdy test ten się nie powiódł, kierownicę chwyciła strona grająca na rzecz zwyżki euro, stąd też kurs powracał w okolice 1,1130 – 1,1140, co z grubsza zgadzało się z naszą porannym opisem możliwego scenariusza lekkiego odbicia. 

 


Teraz, ok. 17:30, jesteśmy przy 1,11, co można postrzegać jako swego rodzaju niepewność – z jednej strony przydałoby się nieco korekty na rzecz euro, z drugiej zaś – rynek nie jest pewny, jak ustawiać się pod jutrzejsze indeksy PMI dla Niemiec i Strefy Euro (ZEW z Niemiec był wczoraj słaby, choć oczywiście to zupełnie inny wskaźnik). Co więcej, nie jest do końca jasne, jaka będzie wymowa zapisków Fed (które poznamy o 20:00) i jak bardzo poważne jest ryzyko greckie (w każdym razie na pewno ma ono mocny wpływ na rynek).
 


Złoty przeceniony

Bardzo negatywnie zaskoczyły dziś krajowe dane z godziny 14:00. Produkcja przemysłowa za kwiecień spadła w relacji miesięcznej o 8,1 proc., w rocznej zaś wzrosła tylko o 2,3 proc., a przecież liczono na 6 proc. Sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o 2,1 proc. m/m oraz o 1,5 proc. r/r, a liczono przynajmniej na zwyżkę o 1,1 proc. r/r.

 

Czyżby niepewność?

W tej sytuacji złoty mocno stracił – i tym razem to prawdopodobnie nie czynniki globalne najbardziej poruszały parami EUR/PLN i USD/PLN, ale właśnie czynnik krajowy. Na pierwszej z par wzbiliśmy się z poziomów niższych niż 4,05 do 4,0850-60, co potwierdziło trend wzrostowy (czyli obniżający wartość PLN). Na drugiej parze dotarliśmy powyżej 3,68. Wygląda to na mocne przebicie opisywanego rano trendu spadkowego, co z kolei pozwala myśleć spokojnie o 3,70, nawet jeśli jutro czynniki techniczne czy ew. dobre dane z Zachodu spowodują tymczasowy powrót do 3,6650 czy 3,65.


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych