Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kurs funta obciążony wyborami w Wielkiej Brytanii

2015-05-07

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii skupią całkowitą uwagę rynku funta. Sondaże regularnie wskazywały, że głosowanie nie wyłoni wyraźnego zwycięscy.  Niepewność o wynik późniejszych rozmów koalicyjnych będzie ciążyć na GBP.


Lokale wyborcze zostały otwarte o 6:00 czasu lokalnego, a exit poll zostanie ujawniony o 22:00. Ale jak to wczoraj doskonale ujął jeden dziennikarz BBC, wczoraj był "ostatni dzień, przed właściwym dniem przed porankiem, kiedy naprawdę zacznie się dziać na kolejne tygodnie do przodu". Raczej nie prędko będzie jasne, jaki będzie kształt sceny politycznej w Wielkiej Brytanii i to będzie stanowić ciężar dla GBP. Jak na razie kurs funta nie odczuwał presji, gdyż handel na crossach z EUR i GBP był bardziej skupiony na przecenie aktywów w strefie euro i analizą mieszanych danych z USA. Ale dziś wieczorem niewykluczony jest wzrost rynkowej aktywności na ostatnią chwilę z perspektywą perturbacji w kolejnych dniach.

EUR/USD kontynuuje marsz w górę z wyłamaniem się ponad 1,13. Kolejny dzień wyprzedaży na europejskich rynkach akcji i obligacji zbiera swoje żniwo, a nieprzekonywujące dane z USA w dalszym ciągu nie zachęcają, by pokupować dolara. Wczoraj raport ADP wskazał w kwietniu na najniższy przyrost zatrudnienia w sektorze prywatnym od ponad roku. 

To zwiększa ryzyko rozczarowania w jutrzejszych danych rządowych, jednak jeszcze nie skłania do rewizji prognoz z uwagi na niską w ostatnim czasie korelacje ADP z NFP. Konsensus dla zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w jutrzejszym odczycie pozostaje stabilny na 230 tys. Dziś uwaga skupi się na cotygodniowym raporcie o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30). Dane pozostają w trendzie spadkowym z rekordowymi 262 tys. raportowanymi przed tygodniem. Dziś oczekuje się złagodzenia tempa (prog. 278 tys.), co jednak niewiele zmieni na rynku USD, dla którego decydujący jest jutrzejszy raport z rynku pracy.

Z innych pozycji w czwartkowym kalendarium za nami już zamówienia przemysłowe z Niemiec i produkcja przemysłowa z Francji. Pierwsze wypadły słabiej (0,9 proc. m/m, prog. 1,5 proc.), a drugie lepiej (1,3 proc., prog. 1,1 proc.), ale euro za wiele nie przejęło się odczytami. O 10:00 Norges Bank opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania dotyczące obniżki lub jej braku rozłożone są niemal po równo. 10-ciu na 19-tu analityków spodziewa się utrzymania głównej stopy procentowej na 1,25 proc., a pozostałych 9-ciu zakłada cięcie o 25 pb. My skłaniamy się ku temu drugiemu, oczekując w rezultacie osłabienia norweskiej waluty NOK.


 

 

Autor:

Konrad Białas

TMS Brokers S.A

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc