Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kurs franka słabnie

2015-07-28

Ostatnio dużo dzieje się na parze CHF/PLN. Poniedziałkowe zejście kursu franka poniżej 3,86 zł, poziomu nieoglądanego od połowy maja, zwraca uwagę. Zejście to jest w głównej mierze pochodną zmian na rynku EUR/CHF.


Euro od ponad tygodnia regularnie umacnia się do franka, co zaowocowało powrotem ponad 1,06 i nowymi czteromiesięcznymi szczytami. Trudno obecnie wskazać jednoznaczną fundamentalną przesłankę tłumaczącą wzrosty EUR/CHF i będące tego pochodną spadki CHF/PLN. Niewątpliwie pomaga uspokojenie nastrojów wokół Grecji. W przypadku CHF/PLN jest to nawet podwójny impuls. Zarówno osłabiający 'bezpiecznego' franka, jak i wspierający złotego. Wczoraj dodatkowym impulsem do zwyżki EUR/CHF był też zaskakująco dobry odczyt niemieckiego indeksu Ifo.

 

Nie jest natomiast wykluczone, że swoimi działaniami po cichu proces osłabienia franka wspiera Narodowy Bank Szwajcarii (SNB). Bank już dawno deklarował, że będzie prowadził aktywną politykę monetarną zmierzającą w tym kierunku, co ma na celu wsparcie szwajcarskich eksporterów i tamtejszą gospodarkę.


 

Złoty czeka na impulsy

Krajowy rynek walutowy stabilizuje się po wczorajszym zauważalnym umocnieniu złotego. Inwestorzy czekają na nowe impulsy. W tym na jutrzejsze wyniki posiedzenia FOMC.

Wtorkowe przedpołudnie upływa pod znakiem stabilizacji notowań złotego, po jego silnym wczorajszym umocnieniu do głównych walut. O godzinie 11:28 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1218 zł, USD/PLN 3,7240 zł, natomiast CHF/PLN 3,8677 zł. Jednym ze źródeł tego uspokojenia leży spadek zmienności na głównych parach walutowych. W tym przede wszystkim na EUR/USD i EUR/CHF, które to pary w poniedziałek mocno ruszyły w górę.

Spokój rynku walutowego można też wytłumaczyć oczekiwaniem na nowe impulsy. W dzisiejszym kalendarium królują dane makroekonomiczne z USA. Po południu inwestorzy poznają lipcowe odczyty indeksów zaufania amerykańskich konsumentów przygotowywanego przez Conference Board (prognoza: 100 pkt.), Richmond Fed (prognoza: 6 pkt.) i wstępny odczyt indeksu PMI dla sektora usług (prognoza: 55,1 pkt.), a także majowy odczyt indeksy S&P/Case-Shiller (prognoza: 5,7% R/R) informującego jak zmieniały się ceny domów w amerykańskich metropoliach.

Inwestorzy mogą już też czekać na jutrzejsze wyniki posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Wprawdzie zmiana stóp procentowych w USA nie jest oczekiwana, ale możliwa jest korekta języka komunikatu przygotowująca do przyszłej podwyżki kosztu pieniądza. Posiedzenie FOMC to obok publikowanego w czwartek raportu nt. dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) USA w II kwartale br., główne wydarzenie tego tygodnia na rynkach finansowych.

 

Perspektywa poprawy koniunktury gospodarczej w Europie i Polsce, zamknięcie na jakiś czas obaw związanych z Grecją, jak również utrzymywane ujemne stopy procentowe w Szwajcarii, to wszystko sugeruje spadki notowań franka CHF w kolejnych miesiącach.

 

 

Chiny straszą

W tej chwili największym zagrożeniem dla tego scenariusza jest niepewność płynąca z Chin. Ryzyko pojawienia się większego kryzysu w Państwie Środka, które to ryzyko dodatkowo zwiększą przyszłe podwyżki stóp procentowych przez Fed, może skutecznie zniechęcić inwestorów do ryzyka, przez co ponownie będą szukali oni bezpiecznej przystani dla swoich kapitałów. Będą więc szukali franka.

 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc