Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kurs franka najwyższy od sierpnia

2016-11-03

Kurs franka ponownie osiągnął poziom powyżej 4 PLN, co oznacza, że wrócił do okolic nie notowanych od wakacji. Dla frankowiczów ponownie rozpoczął się trudny okres. Na przełomie kilku tygodni frank zyskał aż 10 groszy. Wszystkiemu winna słabość polskiej waluty i niepewność na szerokim rynku wynikająca ze zbliżających się wyborów w USA.

 

Niepewność na rynkach

Na rynkach dosyć niepewna sytuacja. Inwestorzy boją się ryzyka, stąd m.in. ucieczka w stronę franka, który od zawsze uchodził za walutę bezpieczną. Kurs franka wynosi 4,02 zł. Skąd obawy? Otóż w USA zbliżają się wybory prezydenckie, w tym tygodniu obserwujemy kulminacyjny punkt walki wyborczej. Wybory już 8 października. Po przewadze H. Clinton nie ma już śladu, szanse według sondaży są wyrównane, a zwycięstwo Trumpa stawia pod znakiem zapytania dalszy kształt polityki tego kraju.

 

Frank dobrze sobie radzi

Szwajcarska gospodarka ma się dobrze mimo przewartościowania franka, rząd i bank centralny cieszą się dużą dozą zaufania, w świetnej kondycji jest także budżet. Są to czynniki w głównej mierze odpowiedzialne za postrzegania franka jako bezpiecznej opcji. Tuż po referendum w sprawie Brexitu obserwowaliśmy skokowy wzrost zainteresowania frankiem, podobnie może być także teraz, kurs już rośnie. Obietnice wyborcze Trumpa dotyczące nie tylko polityki zagranicznej, ale przede wszystkim gospodarczej budzą duży niepokój a wcielenie ich w życie grozi destabilizacją rynków na długi okres. Zainteresowanie frankiem zapewne wzrośnie jeszcze bardziej, co przełoży się na jego cenę. To złe informacje dla frankowiczów.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc