Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Kurs EUR spadł do poziomów nieoglądanych od 2011r.

2015-04-20

Złoty od rana umacniał się do głównych walut. Świetne dane z polskiej gospodarki przyspieszyły ten proces i nadały mu fundamentalnego charakteru. O godzinie 14:51 kurs EUR/PLN testował poziom 3,9858 zł, USD/PLN 3,7082 zł, a CHF/PLN 3,8830 zł. Złoty zyskuje do wszystkich trzech walut. Jednak w relacji do euro, nie tylko została przekroczona psychologiczna bariera 4 zł, ale też kurs euro spadł do poziomów nieoglądanych od lipca 2011 roku.

 

Proces umocnienia złotego rozpoczął się już rano. Wówczas więcej miał jednak wspólnego z poprawą nastrojów na rynkach globalnych, w tym poprawą wywołaną weekendową obniżką stopy rezerw obowiązkowych w Chinach, niż z oczekiwaniem na zaplanowane na dzień dzisiejszy dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki. Jednak to te ostatnie nadały aprecjacji złotego fundamentalnego charakteru.

 

Marzec przyniósł wyraźne przyspieszenie w polskiej gospodarce. Roczna dynamika produkcji przemysłowej przyspieszyła w tym okresie do 8,8% z 4,9% w lutym, wyraźnie przekraczając rynkowe oczekiwania (7,2% R/R, nasza prognoza to 7% R/R). Równie mocno zaskoczyły wyniki sprzedaży detalicznej. W marcu zanotowała ona wzrost o 3% R/R wobec spadku na poziomie -1,3%. To też były odczyt powyżej konsensusu. Ten kształtował się na poziomie 1,5% R/R (nasza prognoza to 3,2% R/R).

 

Uzupełnieniem powyższych raportów, ale już o znikomym znaczeniu, były dane o cenach produkcji. Dla porządku odnotujmy, że deflacja na poziomie producentów nieco osłabła i w marcu ceny spadły o 2,4%, podczas gdy w lutym był to jeszcze spadek o 2,8% R/R.

 

Opublikowane przez GUS dane wpisują się w pozytywną ocenę polskiej gospodarki, a przede wszystkim w optymistyczne prognozy na przyszłość. To w sposób naturalny stanowi czynnik zachęcający do kupna polskich aktywów. Również złotego. Nie dziwi więc jego umocnienie w reakcji na dane.

 

Kurs EUR/PLN spadł dziś do 3,98 zł z poziomu 4,0253 zł w piątek na zamknięciu. Tym samym opuścił on dołem 1,5-tygodniową konsolidację powyżej 4 zł. Jeżeli oddać do tego fundamentalne uzasadnienie dla tego spadku, to raczej trzeba przygotować się na dalszą przecenę wspólnej waluty. Uważamy jednak, że nie będzie to takie proste. W naszej opinii poziomy poniżej 4 zł będą wręcz prowokować do słownych interwencji ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i Narodowego Banku Polskiego (NBP), zwiększając ryzyko dalszego kupna złotego i zachęcając do kupna euro. Dlatego też spadek EUR/PLN poniżej 4 zł traktujemy jako sytuację przejściową. Scenariuszem bazowym jest konsolidacja tej pary właśnie na poziomie tejże bariery.

 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc