Kurs dolara może dzisiaj kontynuować zwyżkę

2015-05-22

Ostatnia sesja tygodnia zapowiada się bardzo ciekawie jeśli chodzi o rynek walutowy. Dolar stoi przed kolejną szansą na odwrócenie złej passy, ponieważ w kalendarzu widnieje ważny odczyt kwietniowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Obecny tydzień i tak był udany dla amerykańskiej waluty, która zyskiwała na szerokim rynku, ale do trwałego odwrócenia korekty trwającej ponad miesiąc potrzebny będzie solidny odczyt z realnej gospodarki.


Kluczowym argumentem za odbiciem inflacji jest wyraźny wzrost cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach. Wyższe ceny energii powinny sprzyjać odbiciu cen w gospodarce, o czym wspominali również przedstawiciele FED – spadek dynamiki cen miał właśnie wynikać z czynników jednorazowych. Kluczowa dla rynku walutowego będzie zatem godzina 14:30. O poranku cena dolara lekko traci względem euro – kurs EURUSD rośnie do okolic 1,1160. To przekłada się również na lekkie spadki kursu USDPLN. Obecnie za dolara płacimy nieco poniżej 3,67. Tylko w ostatnich 4 dni kurs dolara wyrażony w polskim złotym urósł o niemal 15 groszy. W dłuższej perspektywie FED i tak pozostaje pierwszym kandydatem do podwyżki stóp procentowych, co powinno wspierać notowania amerykańskiej waluty.
 
Sesja giełdowa w Europie rozpoczyna się dość płasko – większość indeksów zaczyna notowania od spadków o kilka setnych procenta. WIG20 traci na otwarciu 0,2%. Obecny tydzień był jednak wyjątkowo udany dla europejskich indeksów – zbiorczy indeks Euro Stoxx 600 zaliczył 4 wzrostowe sesje z rzędu, łącznie zyskując 2,9% - najlepiej od połowy kwietnia. Sytuacja w Europie nie jest jednak do końca spokojna ponieważ na rynku obligacji nadal dzieje się sporo. Rentowność 10-cio letnich obligacji utrzymuje się na poziomie przekraczającym 0,6%.

Plotki o możliwym przedwczesnym zakończeniu programu QE przy dobrych danych gospodarczych nie mają jednak żadnego potwierdzenia w ostatnich komentarzach EBC, dlatego nerwowość na rynku została wyraźnie zmniejszona. Kursy głównych par ze złotym o poranku wyglądają następująco: EUR PLN 4,0950; CHF PLN 3,9270; GBP PLN 5,7470.
 
 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych