Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kurs dolara może dzisiaj kontynuować zwyżkę

2015-05-22

Ostatnia sesja tygodnia zapowiada się bardzo ciekawie jeśli chodzi o rynek walutowy. Dolar stoi przed kolejną szansą na odwrócenie złej passy, ponieważ w kalendarzu widnieje ważny odczyt kwietniowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Obecny tydzień i tak był udany dla amerykańskiej waluty, która zyskiwała na szerokim rynku, ale do trwałego odwrócenia korekty trwającej ponad miesiąc potrzebny będzie solidny odczyt z realnej gospodarki.


Kluczowym argumentem za odbiciem inflacji jest wyraźny wzrost cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach. Wyższe ceny energii powinny sprzyjać odbiciu cen w gospodarce, o czym wspominali również przedstawiciele FED – spadek dynamiki cen miał właśnie wynikać z czynników jednorazowych. Kluczowa dla rynku walutowego będzie zatem godzina 14:30. O poranku cena dolara lekko traci względem euro – kurs EURUSD rośnie do okolic 1,1160. To przekłada się również na lekkie spadki kursu USDPLN. Obecnie za dolara płacimy nieco poniżej 3,67. Tylko w ostatnich 4 dni kurs dolara wyrażony w polskim złotym urósł o niemal 15 groszy. W dłuższej perspektywie FED i tak pozostaje pierwszym kandydatem do podwyżki stóp procentowych, co powinno wspierać notowania amerykańskiej waluty.
 
Sesja giełdowa w Europie rozpoczyna się dość płasko – większość indeksów zaczyna notowania od spadków o kilka setnych procenta. WIG20 traci na otwarciu 0,2%. Obecny tydzień był jednak wyjątkowo udany dla europejskich indeksów – zbiorczy indeks Euro Stoxx 600 zaliczył 4 wzrostowe sesje z rzędu, łącznie zyskując 2,9% - najlepiej od połowy kwietnia. Sytuacja w Europie nie jest jednak do końca spokojna ponieważ na rynku obligacji nadal dzieje się sporo. Rentowność 10-cio letnich obligacji utrzymuje się na poziomie przekraczającym 0,6%.

Plotki o możliwym przedwczesnym zakończeniu programu QE przy dobrych danych gospodarczych nie mają jednak żadnego potwierdzenia w ostatnich komentarzach EBC, dlatego nerwowość na rynku została wyraźnie zmniejszona. Kursy głównych par ze złotym o poranku wyglądają następująco: EUR PLN 4,0950; CHF PLN 3,9270; GBP PLN 5,7470.
 
 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc