src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Kurs dolara spada po publikacji danych z rynku pracy

2015-05-06

W dniu dzisiejszym w centrum uwagi inwestorów znalazły się dane z amerykańskiego rynku pracy. Raport ADP pokazuję miesięczną zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i dzisiejsza publikacja zdecydowanie była gorsza od najbardziej pesymistycznych prognoz. Konsensus ekonomistów zakładał przyrost zatrudnienia o 200 tysięcy w porównaniu do poprzedniego miesiąca kiedy wynik wyniósł 189 tysięcy jednak dzisiejszy odczyt pokazał rozczarowująca ilość 169 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. 


Dane te są niezwykle ważne w kontekście oczekiwanej przez rynek podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej w swoich ostatnich wypowiedziach podkreślali, że ostateczny termin podwyższenia poziomu stóp procentowych zależy obecnie w głównej mierze od danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. W związku z tym każde gorsze odczyty powodują, że oczekiwania przesuwają się w stronę późniejszego terminu pierwszej podwyżki.

W strefie euro cały czas głównym tematem na rynku jest problem Grecji. Według dzisiejszych informacji Grecja miała w dniu dzisiejszym spłacić 200 milionów euro kredytu należnego Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Przypomnijmy, że w tym miesiącu Grecja miała spłacić kredyty do tej międzynarodowej instytucji o łącznej wartości około 1 miliarda euro. Z kolei inne źródła donoszą, że Grecji powoli zaczyna dochodzić do porozumienia z wierzycielami w kwestii reform dotyczących podatków, prywatyzacji, stabilności sektora bankowego i obsługi dalszego zadłużenia. Przewodniczący Eurogrupy Dijsselbloem stwierdził, że opuszczenie strefy euro przez Grecje nie było w ogóle tematem dzisiejszego spotkania na czele grupy. Natomiast francuski minister finansów Sapin dodał, że do porozumienia z Grecją na pewno dojdzie tylko nie wiadomo czy kompromis zostanie uzgodniony już w najbliższych dniach czy potrzeba jeszcze trochę czasu.

Oprócz informacji dotyczących przedłużającego się problemu kredytowego Grecji poznaliśmy w dniu dzisiejszym również odczyty makroekonomiczne. Opublikowana o 11.00 wyniki dynamiki sprzedaży detalicznej w strefie euro były gorsze zarówno w ujęciu rocznym (1,6% vs 2,4%) jak i w ujęciu miesięcznym (-0,8% vs -0,7%) chwilowo powodując wyprzedaż euro. Obecnie jednak, w wyniku słabych danych z amerykańskiego rynku pracy, EURUSD umacnia się o około 1,5% powoli zbliżając się w okolice poziomu 1.1350.


Dzisiejszy dzień na rynku długu upływa pod znakiem kontynuacji wyprzedaży zapoczątkowanej kilka dni temu. Rentowność 10 letnich niemieckich obligacji rządowych ponownie próbuje sforsować poziom 0,6%, a rentowność francuskich papierów dłużnych dochodzi po poziomu 0,9%. 10 letnie polskie obligacje rządowe w dniu dzisiejszym osiągnęły rentowność 2,88% zbliżając się do psychologicznego poziomu 3%. Wyprzedaż rządowych papierów dłużnych negatywnie wpływa na siłę złotego na szerokim rynku, który traci względem euro prawie 0,8%. Przez większą część dnia nasza waluta osłabiała się również względem dolara amerykańskiego jednak słabe dane z tamtejszego rynku pracy spowodowały, że cena dolara USD osiągneła poziom 3,5730 i obecnie ta para walutowa traci około 0,8%.

Największe europejskie parkiety giełdowe świecą dzisiaj na czerwono. Straty w wysokości 0,7% odnotowuję niemiecki DAX, francuski CAC40 traci około 0,2%. W notowaniach brytyjskiego FTSE100 widać dzisiaj spory niepokój inwestorów, którzy nie decydują się na żadne zdecydowane ruchy w związku z jutrzejszymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii i tym samym brytyjski indeks obecnie znajduje się bardzo blisko poziomów otwarcia. Wśród negatywnych nastrój na europejskich parkietach giełdowych dobrą sesje zalicza WIG20, który obecnie zyskuje około 0,5%. Głównymi motorami napędowymi wzrostów są spółki Eurocash i mBank, które umacniają się o ponad 3% przy zadowalających obrotach i tym samym indeks WIG20 w dalszym ciągu znajduje się powyżej istotnego poziomu 2500 punktów.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych