Kurs dolara nadal się wspina

2015-05-20

Wczoraj amerykański dolar wrócił do łask inwestorów. Tak też jest i dzisiaj. Kurs pary EUR USD zszedł już do najniższych poziomów od początku maja (1,1061). Z kolei kurs USD JPY znajduje się najwyżej od marca, osiągając okrągły poziom 121 jenów za dolara.

 

Cały koszyk dolara mierzony jego indeksem rośnie obecnie o +0,45%. Ostatnie dwa dni, to największy rajd USD Index od 2011 roku. Inwestorów do kupna dolara w ostatnich dniach mogą zachęcać zwiększone oczekiwania odnośnie podwyżek stóp procentowych w USA. Na długim końcu krzywej pokazującej oczekiwane 3-miesięczne rynkowe stopy procentowe za 12 miesięcy obserwujemy wzrost z 0,8445% w dniu 14 maja do obecnych 0,9160%. Również w górę pną się kontrakty dla terminów za 3, 6 i 9 miesięcy. 
 

Tymczasem na rynku obligacji widzimy wzrost różnicy pomiędzy rentownościami amerykańskich i niemieckich 2-latek. Te pierwsze zwyżkują od końca ubiegłego tygodnia z 0,53% do 0,59% obecnie. Z kolei rentowności niemieckich papierów spadły z -0,18% do -0,21%. Ruchy te są spowodowane ostatnimi publikacjami danych z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz wypowiedziami płynącymi z EBC. Dane wczoraj pozytywnie zaskoczyły (wzrost budów nowych domów oraz pozwoleń na budowę), a wypowiedzi były negatywne dla euro, gdyż Europejski Bank Centralny zamierza zwiększyć skalę zakupów przed wakacjami, gdyż później oczekuje się spadku płynności.
 

Na rynku złotego poranek przynosi osłabienie naszej waluty i to w relacji zarówno do dolara, euro, funta oraz franka. Najwięcej PLN osłabia się względem USD (o -0,59%) do poziomu 3,65. Do franka złoty traci -0,41% i aktualnie kurs wynosi 3,89. Tymczasem cena funta wspina się do poziomu 5,65, EURPLN do 4,05.
 

Dziś poznamy dane z polskiej gospodarki, które będą dotyczyć produkcji przemysłowej (miała ona wzrosnąć w kwietniu o 6% w ujęciu rocznym) oraz wyników sprzedaży detalicznej. Rok do roku oczekuje się zwiększenia dynamiki o 1,1% (również za kwiecień). Koniec dnia to już publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku co może jeszcze wieczorem wpływać na notowania dolara oraz amerykańskiej giełdy.

 

Autor:

Daniel Kostecki,
Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych