src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Krajobraz po FOMC

2015-10-29

Wczorajszy wieczór spełnił oczekiwania inwestorów liczących na jastrzębi komunikat komitetu FOMC, który podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na niezmienionym poziomie, a więc w przedziale <0% - 0,25%>. Dolar wyraźnie umocnił się na szerokim rynku po wczorajszych wydarzeniach, głównie dzięki kilku zmianom, które pojawiły się w komunikacie opublikowanym do decyzji.

 

 

Przede wszystkim zdecydowano się usunąć fragment mówiący o globalnym ryzyku gospodarczym, które negatywnie wpływa na aktywność ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych oraz presję inflacyjną. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej uzależniają możliwość podwyżki stóp procentowych w grudniu od danych makroekonomicznych, które do tego momentu zostaną opublikowane. W tym kontekście warto śledzić dzisiejsze wyniki wstępnego PKB ze Stanów Zjednoczonych za trzeci kwartał, które zostaną opublikowane o godzinie 13:30. Konsensus ekonomistów spodziewa się wyniku 1,6%, a więc znacznie niższego w porównaniu do drugiego kwartału tego roku. W wyniku wczorajszych wydarzeń kurs pary EURUSD spadł poniżej poziomu 1,09, a dolar pozostawał najsilniejszą walutą w koszyku G10.

 

Rezerwa Federalna to jednak nie jedyny bank centralny, który podczas wczorajszego dnia znalazł się w centrum uwagi inwestorów. Decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych podjął także bank centralny w Nowej Zelandii, który podobnie jak FED, zdecydował się na pozostawienie poziomu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Jednak przekaz płynący z komunikatu był jednoznacznie gołębi, doprowadzając do wyprzedaży dolara nowozelandzkiego na szerokim rynku. Przedstawiciele RBNZ podkreślili, że dalsza aprecjacja nowozelandzkiej waluty może przyczynić się do podjęcia decyzji o kolejnej obniżce poziomu stóp procentowych. Reakcja rynku na taki przekaz mogła być tylko jedna – aż 10 z 11 ankietowanych przez agencję Reuters ekonomistów, spodziewa się cięcia stóp procentowych o 25 punktów bazowych już na grudniowym posiedzeniu.

 

To jednak nie koniec emocji związanych z bankowością centralną. Dzisiejszej nocy odbędzie się posiedzenie Banku Japonii, który według wielu inwestorów może zdecydować się na rozszerzenie programu luzowania ilościowego. Brak stabilnej poprawy japońskiej gospodarki, połączony z niedawną aprecjacją jena, która negatywnie wpływa na konkurencyjność eksportu, może poskutkować podjęciem decyzji przez BoJ o dalszym rozszerzaniu luzowania ilościowego.

 

Na europejskich giełdach od początku dnia przewagę mają sprzedający, jednak nie jest ona duża. Wśród największych spadkowiczów znajdują się włoski FTSE MIB, brytyjski FTSE100 oraz niestety nasz rodzimy indeks WIG20, który traci 1,12%. Z kolei pozytywnie wyróżnia się portugalski PSI20, który rośnie o 1,2%. Niemiecki DAX o godzinie 10:00 traci około 0,1%.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych