src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Krach na giełdzie w Chinach

2015-07-27

W rozpoczynającym się tygodniu nie brakuje odczytów mogących mieć wpływ zarówno na rynek walutowy, jak i akcyjny. Poznamy szereg ciekawych danych z Europy i Stanów Zjednoczonych, a wisienką na torcie będzie decyzja FED w sprawie stóp procentowych.


Jeszcze zanim europejscy inwestorzy przystąpili do pracy, po raz kolejny musieli przecierać oczy ze zdumienia patrząc na giełdę w Chinach. Indeks Shanghai Composite traci obecnie w okolicy 8,5% notując jedną z najgorszych sesji w ostatnich miesiącach. Napięcie w Chinach już dawno osiągnęło szczytowe wartości, a zmienność na tamtejszym rynku nie przypomina żadnego rynku finansowego współczesnego świata w ostatnich miesiącach. Sesje z dziennymi wahaniami na poziomie 5-10% nie stanowią już żadnego wyjątku, a niemal codzienność. Jedną z przyczyn dla dzisiejszych spadków jest teoretycznie mało istotny odczyt, który jednak doprowadził do solidnego tąpnięcia w Szanghaju. Dynamika zysków sektora przemysłowego w Chinach spada o 0,3% w skali rocznej i jest to kolejny sygnał negatywny dla gospodarki Państwa Środka. Warto nadmienić, że potężny spadek jest faktem, mimo iż państwowy regulator zabronił wyprzedawania akcji większym udziałowcom w chińskich spółkach.


 

Europejskie indeksy zaczynają od spadków

Biorąc pod uwagę wydarzenia w Chinach i końcówkę ostatniego tygodnia, nie jest zaskoczeniem, że europejskie indeksy zaczynają od spadków. Większość europejskich indeksów traci obecnie około 0,5%, zaś WIG20 spada o około 0,2%. Pierwszym istotnym odczytem tego tygodnia będzie odczyt niemieckiego indeksu instytutu IFO, który poznamy o godzinie 10:00. Prognoza zakłada lekki spadek indeksu do poziomu 107,2 pkt., ale niewykluczona jest większa zmiana w związku ze słabymi odczytami indeksów PMI z ubiegłego tygodnia. O 14:30 bardzo ważne, ale charakteryzujące się dużą zmiennością zamówienia na dobra trwałego użytku z USA – tym razem spodziewany jest wzrost zamówień o 3% w skali miesięcznej.

Kolejne dni to między innymi odczyt PKB w Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, dane o inflacji z Europy czy indeks Conference Board. Kluczowym wydarzeniem tygodnia może okazać się posiedzenie FOMC, które zakończy się w środę o godzinie 20:00, jednak zmiany stóp procentowych nie są spodziewane. Lipcowe posiedzenie nie przewiduje konferencji prasowej Janet Yellen, które wydaje się być koniecznością dla podwyżki stóp. Środowe posiedzenie FOMC jest ostatnim przed spodziewanym terminem podwyżki stóp procentowych we wrześniu tego roku.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych