Czy przelewy walutowe za granicę muszą być tak kosztowne?

Co wpływa na wysokość opłaty?

Wiele osób po raz pierwszy trafiających na serwis kantor.pl zastanawia się jak to możliwe, oszczędność w kantorze internetowymże stawka jest tak niska, podczas gdy banki i inne tego typu placówki pobierają za tę usługę tak dużą opłatę. Dotychczas nie zdawały sobie sprawy, że na koszt przelewu walutowego za granicę składa się prowizja i znacznie zawyżony kurs walutowy. Banki przeliczają kwoty przelewów opierając się o własne, często niewspółmiernie wysokie do cen rynkowych, cenniki sprzedaży walut. Czasami doliczana jest jeszcze prowizja banku przyjmującego. Dzieje się tak, jeśli bank uznaje zapis numeru konta za niepełny, bądź nieprawidłowy.

 

 

Jaki jest koszt przelewu walutowego?

Składając dyspozycję przelewu walutowego za granicę zmuszeni jesteśmy do wybrania jednej spośród trzech opcji: BEN – koszt pokryje odbiorca, OUR – koszt pokryje zleceniodawca, SHA – koszty zostaną podzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę. Warto wiedzieć, że najczęściej sięgają one od kilkudziesięciu, aż do kilkuset złotych. Najdroższe oferty na rynku opiewają aż na kwotę 300 zł. W tej sytuacji istotne staje się poszukiwanie optymalnej opcji. Czasami koszty przelewu mogą stanowić poważne obciążenie i niemal dorównywać przelewanej kwocie. Większość banków koszt ustala procentowo, od jego wartości. Najczęściej spotykana stawka to 0,25 proc. przelewanej kwoty, a dodatkowo nie mniej niż ustalona stawka w tabeli opłat danego banku (zwykle banki naliczają od 250 PLN do 400 PLN).

 

 

Jak uniknąć wysokich kosztów przelewów?

Jest kilka opcji pozwalających na ograniczenie kosztów przelewu walutowego. Jedna z nich to SEPA. Nazwa pochodzi od angielskiej nazwy 'Single Euro Payments Area', co po polsku oznacza Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Monako, wchodzących w skład tego obszaru, przelewy krajowe i zagraniczne w euro są przeprowadzane zgodnie z takimi samymi zasadami. Dzięki SEPA transfer nie powinien być dłuższy niż trzy dni robocze, opłata nie zostanie potrącona z kwoty przelewu, a sam koszt będzie niższy dzięki ograniczeniu liczby pośredników. Taki przelew zlecić można telefonicznie albo on-line, ale obowiązują pewne warunki, które dla wielu osób są uciążliwe, np. waluta to wyłącznie euro. Należy też pamiętać o adresie SWIFT banku odbiorcy i numerze rachunku w standardzie IBAN. Koszty trzeba podzielić pomiędzy odbiorcę i nadawcę. Z tych względów dla wielu osób korzystniejsze mogą być inne formy dokonywania przelewów. Więcej informacji na temat przelewów SEPA w Europie znajduje się w powyższym linku.

 

Popularna jest, np. firma PayPal, która umożliwia przelewy w 25 walutach. Opłaty wynoszą, w zależności od tego gdzie zarejestrowane jest konto, od 0,9% do 2,0%, ale przelewy dla członków rodzin są bezpłatne.

 

Najkorzystniejsze jest jednak korzystanie z kantorów internetowych. Niski spread, szybkość transakcji, oszczędność czasu i nieskomplikowane procedury zachęcają do korzystania z platform wymiany walut.

 

 

Ile zagraniczny przelew walutowy kosztuje na kantor.pl?

Obecnie na rynku tego typu usług kantor.pl ma jedną z najlepszych ofert. Opcja SHA, czyli gdy koszty dzielone są między  nadawcę i odbiorcę, w przypadku przyjęcia przelewu walutowego zarówno z banku krajowego jak i zagranicznego, jest bezpłatna. Opłaty wynoszą jedynie 5 zł do wszystkich banków dla walut: funt szterling, dolar amerykański, polski złoty, frank szwajcarski, a dla euro opłata to 3 zł. Nie jest istotna wysokość przelewu. W przypadku przyjęcia przelewu z za granicy, jeśli klienci dokonają wymiany walut, nie ponoszą żadnych opłat.

 

 

Rodzaje przelewów walutowych

Rodzaje przelewów Opis przelewów
OUR (od angielskiego our, czyli nasz),  koszty związane z wysyłką przelewu pokrywa osoba zlecająca taką operację.
SHA (od angielskiego share, czyli dzielić),  koszty związane z realizacją przelewu pokrywa zarówno wysyłający jak i otrzymujący przelew.
BEN (od angielskiego beneficiary, czyli beneficjent),  wszystkie koszty przelewów walutowych pokrywa odbiorca przelewu.

 


 

Przelewy walutowe do USA | Przelewy walutowe do Francji | Przelewy walutowe do Niemiec | Przelewy walutowe do Anglii | Przelewy walutowe na Ukrainę | Przelewy walutowe do Europy


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych