Korzystny kurs dolara, drogie euro

2016-02-08

Na parze z dolarem dzień zaczął się od umocnienia pozycji złotego, niestety z biegiem dnia kurs dolara wzrósł aż o 6 groszy. Dobre dane makro z USA wsparły amerykańską walutę, przyczyniając się też do wzrostu oczekiwań wobec FED. Złoty sporo stracił także do euro, wieczorny kurs to aż 4,46 zł.

 

Dobre dane makro

Na parze z dolarem dzień zaczął się dla złotego dobrze, jednak już po godzinie 10.30 widocze było osłabienie naszej waluty, dzień kończy się kursem 3,98 zł. W piątek poznaliśmy dane makro z USA. Departament Pracy podał co prawda, że wzrost ilości miejsc pracy w sektorze pozarolniczym był niewielki, ale spadła stopa bezrobocia i wzrosła dynamika płac. Rynek czeka na reakcję FED,  od tego jak zinterpretowane będą czynniki wewnętrzne oraz sytuacja gospodarki globalnej zależeć będzie dalsza polityka monetarna. Wciąż docierają do nas niepokojące dane z Chin, np. o kurczeniu się rezerwy walutowej, co zniechęca inwestorów do ryzyka. Odwrót od walut EM dotknął bezpośrednio także złotego, stąd wzrosty kursów głównych walut.

 

Wysoki kurs euro

Na parze z euro z biegiem dnia znaczne osłabienie złotego. Poranek złoty zaczął stabilnie, kurs euro 4,40 można uznać za dobry punkt wyjścia do umocnienia złotego, niestety złoty stracił także na parze z euro. Strata sięga rzędu kilku groszy. Wieczorem rynek wycenił wspólną walutę na 4,46 zł. Czynniki zewnętrzne zdominowały złotego i zaszkodziły mu, nie tylko uniemożliwiając umocnienie, ale spychając naszą walutę na znacznie gorsze pozycje niż w godzinach porannych. Dużą rolę odegrały nie tylko czynniki globalne, ale też obniżenie oceny przez agencję ratingową. Ocena z pozycji stabilnej przesunięta została na negatywną.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych