Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Korekta na dolarze, euro po 4 PLN, stabilna sytuacja przed konferencją RPP

2015-04-15

Wczorajsze, popołudniowe, słabsze dane z USA były wystarczającym impulsem do korekty na eurodolarze. Skorzystał oczywiście także złoty. Na parze USD/PLN zanotowaliśmy zejście z poziomu 3,87 do 3,77 PLN. Euro testowało poziom nawet poniżej 4 PLN, ale ostatecznie kurs wrócił do poziomu lekko powyżej 4 PLN. Sytuacja przed konferencją RPP jest stabilna.

 

Na rynku walutowym bez rewolucji

Wycena złotego nie uległa większym zmianom. Wyjątkiem jest z pewnością kurs dolara, który uległ zmianie po publikacji danych  makro i obecnie wynosi 3,7787 PLN. Kurs euro testował poziom lekko poniżej 4 PLN ale ostatecznie powrócił do wysokości 4,0138 PLN. Frank wyceniany jest na 3,8773 PLN, a brytyjski funt na 5,5729 PLN.

 

Inwestorzy ostrożni przed posiedzeniem RPP

Dziś zakończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Inwestorzy zachowują ostrożność. Euro testowało poziom poniżej 4 PLN, ale nie udało się na dłuższą metę pokonać psychologicznej bariery i kurs euro szybko powrócił w okolice powyżej tej granicy. Choć analitycy nie wierzą w jakikolwiek ruch Rady, to ryzyko istnieje, przedstawiciele Rady mogą sterować zachowaniami rynku poprzez swoje wypowiedzi.

 

Sytuacja na parze EUR/PLN zależna od wypowiedzi RPP

Rada prawdopodobnie nie będzie zaskoczona tym, jak obecnie kształtuje się kurs euro. Scenariusz, w którym złoty umacnia się wobec euro, był przewidywany już w momencie ogłoszenia przez Europejski Bank Centralny programu skupu aktywów. Zaskakująca może być jedynie dynamika tego zjawiska.

 

Złotego wspierają prognozy makro

Wczoraj poznaliśmy także prognozy makro dla Polski i są one pozytywne. Koniunktura zewnętrzna wraz z popytem wewnętrznym będą wsparciem dla naszej gospodarki. Prognoza wzrosła z 3,4 % do 3,5%. Będzie to z pewnością wsparciem dla złotego, ale uwagę zwracać należy także na prognozy inflacyjne i politykę monetarną Strefy Euro. Choć RPP podała ostatnio informacje o zakończeniu cyklu obniżek, to powracają głosy o możliwości dalszego luzowania.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc