Korekta na dolarze, euro po 4 PLN, stabilna sytuacja przed konferencją RPP

2015-04-15

Wczorajsze, popołudniowe, słabsze dane z USA były wystarczającym impulsem do korekty na eurodolarze. Skorzystał oczywiście także złoty. Na parze USD/PLN zanotowaliśmy zejście z poziomu 3,87 do 3,77 PLN. Euro testowało poziom nawet poniżej 4 PLN, ale ostatecznie kurs wrócił do poziomu lekko powyżej 4 PLN. Sytuacja przed konferencją RPP jest stabilna.

 

Na rynku walutowym bez rewolucji

Wycena złotego nie uległa większym zmianom. Wyjątkiem jest z pewnością kurs dolara, który uległ zmianie po publikacji danych  makro i obecnie wynosi 3,7787 PLN. Kurs euro testował poziom lekko poniżej 4 PLN ale ostatecznie powrócił do wysokości 4,0138 PLN. Frank wyceniany jest na 3,8773 PLN, a brytyjski funt na 5,5729 PLN.

 

Inwestorzy ostrożni przed posiedzeniem RPP

Dziś zakończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Inwestorzy zachowują ostrożność. Euro testowało poziom poniżej 4 PLN, ale nie udało się na dłuższą metę pokonać psychologicznej bariery i kurs euro szybko powrócił w okolice powyżej tej granicy. Choć analitycy nie wierzą w jakikolwiek ruch Rady, to ryzyko istnieje, przedstawiciele Rady mogą sterować zachowaniami rynku poprzez swoje wypowiedzi.

 

Sytuacja na parze EUR/PLN zależna od wypowiedzi RPP

Rada prawdopodobnie nie będzie zaskoczona tym, jak obecnie kształtuje się kurs euro. Scenariusz, w którym złoty umacnia się wobec euro, był przewidywany już w momencie ogłoszenia przez Europejski Bank Centralny programu skupu aktywów. Zaskakująca może być jedynie dynamika tego zjawiska.

 

Złotego wspierają prognozy makro

Wczoraj poznaliśmy także prognozy makro dla Polski i są one pozytywne. Koniunktura zewnętrzna wraz z popytem wewnętrznym będą wsparciem dla naszej gospodarki. Prognoza wzrosła z 3,4 % do 3,5%. Będzie to z pewnością wsparciem dla złotego, ale uwagę zwracać należy także na prognozy inflacyjne i politykę monetarną Strefy Euro. Choć RPP podała ostatnio informacje o zakończeniu cyklu obniżek, to powracają głosy o możliwości dalszego luzowania.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych