Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Zwyżki eurodolara tracą siłę

2013-12-12

Po ustanowieniu maksimum powyżej 1,3790 kurs EUR/USD w nocy odnotował spadki. Obecnie ponownie zwyżkuje do poziomu 1,3770. Polska waluta kontynuuje nieznaczne umocnienie. Kurs EUR/PLN znajduje się poniżej 4,18, a USD/PLN poniżej 3,0350.

 

Wzrosty eurodolara są jednak coraz słabsze, na co wskazuje dywergencja z liczonym dla interwału godzinowego RSI(9) i przełamanie przez ten oscylator linii trendu wzrostowego. Na dziś nie ma zaplanowanych wielu wydarzeń ekonomicznych. O 8:00 poznaliśmy finalny odczyt inflacji HICP z Niemiec, który okazał się zgodny z wstępnymi danymi (0,2 proc. m/m i 1,6 proc. r/r). Na 13:00 zaplanowana jest publikacja danych o liczbie wniosków o kredyt hipoteczny w Stanach Zjednoczonych za tydzień zakończony 6 grudnia. O 21:00 poznamy natomiast decyzję Banku Rezerw Nowej Zelandii nt stóp procentowych. Wobec zobowiązania RBNZ do utrzymywania stóp na obecnym poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku, o podwyżce kosztu pieniądza na razie nie może być mowy. Decyzja taka jest jednak coraz bliżej. Pierwszej podwyżki (o 25 pb) rynek oczekuje w marcu przyszłego roku, tym samym RBNZ prawdopodobnie będzie pierwszym z liczących się banków centralnych, który zdecyduje się na podniesienie kosztu pieniądza. Uważamy więc, że dolar nowozelandzki w najbliższych miesiącach może zyskiwać na wartości – zwłaszcza wobec walut krajów, których polityka pieniężna dalej może zostać poluzowana: JPY czy AUD.


Możliwa poprawa na rynku pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 13,2 proc. wobec 13 proc. przed miesiącem. Oznacza to, że wzrost stopy był dwukrotnie niższy niż w zeszłym roku. Jeśli szacunki MPiPS będą trafne, to będzie to pozytywne zaskoczenie siłą rynku pracy w końcu roku. Poprawa na rynku pracy może jednak okazać się niewystarczająca do podtrzymania umocnienia polskiej waluty. Nasz model krótkoterminowej równowagi EUR/PLN wskazuje, że kurs znajduje się na optymalnym poziomie.

 

Autor:

Grzegorz Załęski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc