Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Zmienny tydzień dla złotego

2013-11-22

Złoty w tym tygodniu lekko się osłabił do euro i do dolara głównie w efekcie niezłych danych z USA. Najciekawsze wydarzenia jednak miał miejsce poza rynkami – tj. w polskim rządzie. Co prawda dokonana rekonstrukcja rządu nie miał niemal żadnego wpływu na rynek, lecz jej znaczenie z dłuższej perspektywy jest dość duże.

 

Powiew świeżości w polskim rządzie

Dwie najważniejsze zmiany jakie miały miejsce w polskim rządzie to: zastąpienie przez Mateusza Szczurka na stanowisku ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz uczynienie Elżbiety Bieńkowskiej nową wicepremier i szefową połączonych resortów rozwoju regionalnego i transportu. O ile wyróżnienia minister Bieńkowskiej można się było spodziewać, o tyle postać nowego, młodego ministra finansów okazała się całkowitym zaskoczeniem. Jednakże intencja premiera Tuska wydaje się dość oczywista. Wybór dr Szczurka na ministra finansów, wywodzącego się z instytucji mającej silną pozycję na rynku produktów emerytalnych w Polsce, przywodzi oczywiste skojarzenia – poprawa relacji z rynkami kapitałowymi i lepszy wizerunek ministerstwa w mediach, szczególnie po reformie systemu emerytalnego. Porównując osobowości Szczurka i Rostowskiego tu sukces jest bardzo prawdopodobny.

 

Pytanie, na ile uda się wykorzystać potencjał Mateusza Szczurka na innych płaszczyznach. Ten jest bowiem spory. Szczurek ma bardzo mocne, nowoczesne wykształcenie (brytyjskie MA i doktorat) oraz niemal dwie dekady doświadczenia na rynku. Wieloletnie analizowanie gospodarki, budżetu i polityki pieniężnej daje mu ogromny kapitał, który może wykorzystać aby forsować te propozycje reform, które pchną wzrost potencjalny polskiej gospodarki wyżej. Ryzyko to brak politycznych "pleców" i brak doświadczenia w pracy w administracji. MoF to ogromna instytucja i na barkach ministra jest masa spraw nie związanych z tym, o czym na co dzień mówi się w mediach. Ministrowi musi starczyć sił zarówno na zarządzanie tym molochem, jak i promowanie zdrowej polityki gospodarczej.

 

 

 

Autor:

Dział Analiz XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc