Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty zyskuje

2014-06-26

Początek dzisiejszej sesji to umocnienie naszej waluty, jest to reakcja na wczorajsze uzyskanie wotum zaufania przez rząd premiera Donalda Tuska. Dolar na chwilę obecną kosztuje 3,0385 PLN, za wspólną walutę euro trzeba zapłacić 4,1399 PLN.

 

Dziś mamy dwie figury makroekonomiczne z naszego kraju, poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz stopę bezrobocia, jednak odczyty te mogą mieć ograniczony wpływ na kursy walut naszej waluty.

Dodajmy, że wczoraj Marek Belka prezes NBP i przewodniczący RPP powiedział, że jest niemal pewne, że komunikat z lipcowego posiedzenia, nie będzie znacząco odbiegał od tego co wcześniej komunikowała Rada, tzn., że zostałaby podtrzymana strategia utrzymania stóp na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca III kwartału tego roku. Dodał ponadto, że obniżka stóp jest mało prawdopodobna. Naszym zdaniem kolejne miesiące zrewidują ten pogląd i RPP, jednak po raz kolejny obniży stopy procentowe.

 

Eurodolar na 1,363

 

Po wczorajszej słabej sesji w wykonaniu waluty amerykańskiej, gdzie główna para walutowa dotarła nawet do poziomu 1,3650, co było konsekwencją słabych danych z tamtejszej gospodarki; dziś para EUR/USD rozpoczyna sesję od umocnienia dolara. Obecnie eurodolar wyceniany jest na 1,3631. Przypomnijmy, wczoraj poznaliśmy odczyt o dynamice PKB w I kwartale oraz dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, jednak oba te odczyty bardzo rozczarowały, a w przypadku PKB tłumaczyło się je surową zimą.

Naszym zdaniem wczorajsze dane zostały przyjęte zbyt emocjonalnie przez rynek, obecnie gospodarka amerykańska ma się zdecydowanie lepiej niż wskazywałyby na to wczorajsze wskaźniki.

 

Czy dane z rynku pracy pomogą dolarowi?

 

Podczas dzisiejszej sesji mamy kolejne figury makroekonomiczne z USA. Poznamy  dane w postaci dochodów i wydatków Amerykanów oraz liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dane dotyczące rynku pracy, które w przypadku mniejszej liczby wniosków z pewnością pomogą w umocnieniu kurs walut dolara.

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc