Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty zyskał po porozumieniu

2014-04-18

Jedyne co może zakłócić rynek walut na święta to sytuacja na Ukrainie, pomimo tego, że na GPW inwestorzy mają przerwę do wtorku, handel na rynku złotego ma miejsce tak dziś, jak i w poniedziałek. W obydwa te dni powinno być jednak bardzo spokojnie. 

 

Złoty zyskał wczorajszym popołudniem wobec kompromisu wypracowanego pomiędzy USA, UE a Rosją. Zakłada on, iż Rosjanie wezwą grupy separatystów do złożenia broni i wycofania się z budynków administracji, które okupują. Ławrow zapewnił też Zachód, iż Rosja nie wprowadzi wojsk na Ukrainę. Po takich zapewnieniach kurs EUR, który przez dwa dni zacumował tuż pod poziomem 4,20, obniżył się do okolic 4,18 i na takim poziomie, przy bardzo niskiej płynności rynku, obserwujemy go dziś.

 

Inwestorzy chcieliby wierzyć, iż sprawa Ukrainy zostanie wkrótce zakończona, ale przypomnijmy, iż Rosja już kilkukrotnie wykonywała gesty wyglądające na pokojowe, po czym jak gdyby nigdy nic zajęła Krym i rozmieściła wojska wzdłuż ukraińskich granic. Tym razem również postawa Ławrowa może być zasłoną dymną i grą na czas. Dlatego porozumienie nie zwalnia inwestorów z obserwacji rozwoju sytuacji na Ukrainie. Gdyby do wtorku wydarzyło się coś niepokojącego, to przy małej płynności kurs złotego (szczególnie w poniedziałek, kiedy Londyn będzie już obecny) może gwałtownie zareagować.

 

Na kolejne rozdania dla złotego poczekamy do połowy przyszłego tygodnia. W kończącym się dostaliśmy paczkę naprawdę dobrych danych z USA. Sprzedaż i produkcja były wyższe od oczekiwań, podobnie jak inflacja. Kolejny raz świetnie wypadły tygodniowe dane z rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, iż po trudnej zimie amerykańska gospodarka wraca do formy. To jednak nie przełożyło się na istotne umocnienie dolara. Wydaje się, że karty są nadal w rękach EBC, który czeka przede wszystkim na dane o inflacji. Ze względu na święta te poznamy dopiero 29 i 30 kwietnia, ale w przyszłym tygodniu w środę opublikowane zostaną wstępne wskaźniki PMI, do których lubi nawiązywać prezes EBC, Mario Draghi. W piątek o godzinie 10:00 kurs USD wynosił 3,0270, kurs euro 4,1835, zaś kurs CHF 3,43.

 

 

 

 

Autor:

dr Przemysław Kwiecień CFA

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Główny Ekonomista

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc