Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty zachowuje się dość stabilnie

2014-02-03

Dobre PMI wspierają złotego. O poranku złoty zachowuje się dość stabilnie i jest notowany nieco poniżej piątkowego zamknięcia, umacniając się umiarkowanie względem głównych walut świata. Jednak w dalszej części tygodnia zmienność na rynku powinna być zdecydowanie większa, a zdecydowane trendy będą mogły pojawić się dopiero od czwartku.

 

Do tego dnia może być relatywnie spokojnie nawet pomimo licznych danych, które do tego czasu poznamy. Dziś dowiedzieliśmy jak kształtują się przemysłowe indeksy PMI dla Polski (55,4), Hiszpanii (52,2), Szwajcarii (56,1), a także Włoch (53,1), Francji (49,3), Niemiec (56,5), strefy euro (54), a także Wielkiej Brytanii (56,7). Odczyty bardzo w większości pozytywne i tylko PMI dla Włoch i UK były poniżej oczekiwań rynku.

 

Natomiast w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Europejski Bank Centralny, który jest pod presją niskiej inflacji, której odczyt poznaliśmy w ubiegłym tygodniu (0,7%). Był to czwarty miesiąc z rzędu, gdzie inflacja znajduje się poniżej 1% i jest daleka od celu EBC będącego na poziomie 2%. Rynek szykuje się zatem na obniżkę stóp przez bank centralny włącznie ze stopą depozytową sprowadzoną do wartości ujemnych. To byłoby wydarzenie bez precedensu. Jeśli doszłoby do tego, to euro mogłoby zdecydowanie stracić na wartości zwłaszcza w relacji do dolara. To z kolei windowałoby parę USDPLN na nowe szczyty. Informacje płynące z EBC oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy wychodzą na pierwszy plan i zamieszanie wokół krajów emerging markets może zejść w tym tygodniu na plan drugi.

 

Dziś poznamy jeszcze inflację PPI z Kanady, co będzie istotne zwłaszcza dla pary USDCAD, która wciąż znajduje się przy ostatnich szczytach, a także zobaczymy wartość indeksu PMI oraz ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych. Więcej o tych danych w komentarzu popołudniowym. O godzinie 10:30 za dolara należało zapłacić 3,1400, za euro 4,2385, za franka 3,4690, a za funta 5,1426 złotego.

 

 

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc