Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty trochę silniejszy

2014-08-01

Na fali osłabienia dolara zyskuje złotówka. Oczywiście kurs 3,1180 na USD/PLN nadal trudno nazwać satysfakcjonującym, a jednak z pewnością to coś lepszego niż pozimy rzędu 3,1250 i wyższe, jakie można było już oglądać.

 

Oczywiście mówimy tu o perspektywie osób kupujących naszą walutę. EUR/PLN jest po 4,1850, nadal wysoko, przy czym mimo wszystko wydaje się, że na obu parach ogólna tendencja jest jednak taka, że złoty może tracić. Sytuację rozstrzygną nie tyle dzisiejsze dane, co raczej to, co będzie działo się przez weekend – a mianowicie to, czy ruch na EUR/USD nie okaże się jedynie chwilową, minimalną korektą.

 

Kursy walut powyżej 1,34?

Znak zapytania odnosi się nie do tego, czy weszliśmy na EUR/USD znów powyżej linii 1,34 – bo to się oczywiście stało – ale jedynie do tego, czy ruch ten okaże się trwały. Około 15:30 mamy poziom 1,3425, a przecież w ciągu dnia zdarzały się zejścia nawet do 1,3380.

 

Co odmieniło sytuację? Przede wszystkim odczyty z USA o 14:30, z których można było dowiedzieć się m.in., że stopa bezrobocia nie utrzymała się na poziomie 6,1 proc., ale wzrosła do 6,2 proc. Co więcej, gorzej od prognoz wypadły informacje na temat zmiany zatrudnienia poza rolnictwem i w sektorze prywatnym. Takie odczyty to nie jest wesoła wieść dla amerykańskiej gospodarki, niemniej oznacza to, że perspektywa przyśpieszenia wygaszania QE się oddala, więc na wartości zyskało nieco euro, co można także odnotować patrząc na kursy walut NBP.

 

Czekamy jeszcze na PMI dla przemysłu Stanów (o 15:45) oraz indeks ISM, również dla przemysłu tego kraju. Jeśli dane wpiszą się w obecny nastrój, to euro powinno jeszcze trochę zyskać, być może nawet w kierunku 1,3440 – 1,3460 (raczej wątpliwe, byśmy doszli dziś do 1,35).

 

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc